Finanse i technologia kluczem do transformacji circular economy

2019-10-09, 15:49 aktualizacja : 2019-10-09, 15:50
PAP/P. Wrzecion
PAP/P. Wrzecion
W jesiennej rundzie aplikacyjnej programu Horizon 2020 na projekty w obszarze circular economy przeznaczono kilkaset milionów euro. Finowie zapraszają do współpracy.

„Polska, jako kraj z rozwiniętym przemysłem przetwórczym, wykorzystuje dużo materiałów, dlatego to kraj gdzie transformacja w kierunku circular economy może potencjalnie przynieść duże korzyści. Wierzymy, że warunkiem udanej transformacji są finanse i technologie, dlatego zaprosiliśmy dzisiaj przedstawicieli biznesu i nauki stosowanej, by pokazać, jakie są możliwości” - mówi Kirsi-Maarit Poljatschenko, dyrektor biura Business Finland na Europę Środkowo-Wschodnią.

Więcej szczegółów ujawnia Piotr Hajdecki, Polak zatrudniony w Business Finland: „Finowie przyjeżdżają z bardzo ciekawą i kompleksową ofertą. Dla firm produkcyjnych oferują możliwość współpracy R&D z fińskim centrum badawczym VTT, mającym zaawansowane prace, na przykład, w zakresie alternatyw dla plastików. Atutem VTT, jako partnera, jest doświadczenie w realizacji projektów w programie Horizon 2020”.

VTT zaprasza do współpracy

W warszawskim spotkaniu bierze udział Jussi Manninen, wiceprezes z VTT Technical Research Center of Finland. VTT to fińskie centrum badawcze, które jest potencjalnie atrakcyjnym partnerem dla polskich firm. Prowadzi zaawansowane prace na biomateriałami oraz ma doświadczenie w skutecznym aplikowaniu o środki z programu Horizon. Jussi Manninen pytany o możliwości dla polskich firm podkreśla, że: „Jest wiele potencjalnych obszarów współpracy między polskimi firmami i VTT - żeby wspomnieć tylko kilka: recykling materiałów, takich jak: plastiki i tekstylia, odzyskiwanie składników odżywczych z produktów ubocznych, design produktów czy ocena realizacji zrównoważonego rozwoju”. Maninnen wyjaśnił również, na czym taka współpraca mogłaby polegać: „Możemy wspólnie aplikować o środki z Horizon 2020 - mamy doświadczenie w aplikowaniu i realizacji projektów. Możemy też realizować prace badawczo-rozwojowe dla polskich firm”.

Co sądzą firmy i jak finansować projekty

Podczas wydarzenia, Anna Sapota z Rady ds. gospodarki o obiegu zamkniętym Konfederacji LEWIATAN przedstawiła stanowisko polskiego biznesu. Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Wojciech Deska z Europejskiego Banku Inwestycyjnego przedstawili możliwości finansowania transformacji cyrkularnej instrumentami oferowanymi przez ich instytucje. Mariusz Dzikuć, dyrektor rozwoju biznesu Grupy Forum przedstawił transformację cyrkularną w grupie energetycznej FORTUM.

Duże zainteresowanie polskiego biznesu

„Temat jest gorący. Zainteresowanie polskich firm przekroczyło nasze oczekiwania. Moim zdaniem świadczy to o dojrzałości strategicznej polskich firm, które chcą wykorzystać zmiany w otoczeniu konkurencyjnym na swoją korzyść, zyskać przewagę konkurencyjną. Zainteresowanych, którym nie udało się zarejestrować na wydarzenie, zapraszamy do biura Business Finland” - podsumowuje Piotr Hajdecki, senior advisor w Business Finland.

Finlandia to jeden z globalnych liderów transformacji circular economy. W 2016 jako pierwszy kraj na świecie opublikowała krajową mapę drogową w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Fińska agencja SITRA prowadzi unikalną bazę danych rozwiązań cyrkularnych. Circular economy jest jednym z ważnych tematów trwającej prezydencji Finlandii w Radzie Unii Europejskiej.

Więcej: https://eu2019.fi/en/backgrounders/circular-economy

KONTAKT:

Piotr Hajdecki,

Senior Advisor, Business Finland

tel. kom. +48 508 983 253

e-mail: piotr.hajdecki@businessfinland.fi

Źródło informacji: Ambasada Finlandii