Polska na Targach Książki we Frankfurcie

2019-10-16, 09:23 aktualizacja : 2019-10-16, 09:25
Frankfurter Buchmesse - logo
Frankfurter Buchmesse - logo
Dziś rozpoczynają się frankfurckie Targi Książki – największa tego typu impreza na świecie, która co roku gromadzi przeszło 7000 wystawców z ponad 100 krajów. Wśród nich nie zabraknie Instytutu Książki, który jest organizatorem polskiego stoiska. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Norwegia. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

W tym roku Instytut Książki przygotował stoisko w nowej odsłonie, zaprojektowane przez pracownię Konarski & Bzowski. Na powierzchni blisko 190 m2 swoją ofertę prezentować będzie aż 47 wystawców z Polski, w tym wydawnictwa literatury pięknej, religijnej, naukowej, edukacyjnej, książek dla dzieci, jak również instytucje (np. Instytut Literatury, Wydawnictwo Sejmowe, Narodowe Centrum Kultury), organizatorzy targów krajowych, drukarnie, a także producent czytników elektronicznych.

Instytut Książki przedstawi nowości wydawnicze, dorobek Programu Translatorskiego Copyright Poland, książki nominowane do najważniejszych nagród literackich w Polsce oraz książki dla dzieci wyróżnione w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Będzie także informować o programach dotacyjnych i rezydencjalnych, które realizuje.

We Frankfurcie swoją premierę ma również katalog „New Books from Poland 2019”, w którym prezentujemy 30 książek, wydanych w 2018 lub 2019 roku. To szeroki przegląd, obejmujący powieści, zbiory opowiadań, eseistykę, biografię, fantastykę i kryminał, reportaże, a także komiks i – pierwszy raz w historii – album, prezentujący sylwetkę i twórczość Stanisława Szukalskiego. Z myślą o zagranicznych wydawcach i tłumaczach została także przygotowana dedykowana strona: booksfrompoland.pl.

Ponadto Instytut Książki przygotował angielskojęzyczną broszurę z aktualnymi informacjami o polskim rynku książki „Polish Book Market”, która w odróżnieniu od lat ubiegłych, z myślą o ekologii, przygotowana została wyłącznie w wersji elektronicznej.

W ramach programu towarzyszącego polskiej prezentacji na targach odbędą się m.in. spotkania i warsztaty z Martyną Bundą i Dominiką Czerniak-Chojnacką.

Frankfurter Buchmesse to najważniejsze wydarzenie w świecie wydawniczym, organizowane od 1949 r., które odwiedza corocznie około 300 tysięcy osób.

Instytut Książki jest narodową instytucją kultury, powołaną przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju.

Źródło informacji: Instytut Książki