Prawo.pl: jeden koncern ma przetwarzać polskie osocze na leki

2019-11-12, 16:46
Jedna firma będzie produkować leki z nadwyżki osocza, które teraz jest sprzedawane za granicę, zadecydowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie chodzi o ok. 200 tysięcy litrów rocznie. Jednak, aby ogłosić przetarg, który wyłoni zwycięską firmę, trzeba zmienić przepisy kilku ustaw.

W Ministerstwie Zdrowia opracowano założenia przedsięwzięcia, które ma zapewnić polskiej służbie zdrowia dostęp do produktów leczniczych wytwarzanych z osocza pochodzącego od honorowych dawców krwi. Chociaż szczegółowe rekomendacje zespołu, który pracował nad tym w resorcie, są poufne, Prawo.pl dowiedziało się, że zarekomendowane zostało rozwiązanie, by w przyszłości wybudować w Polsce fabrykę frakcjonowania osocza. Jednak zanim to nastąpi, ma zostać ogłoszony przetarg na usługowe przetwarzanie polskiego osocza przez jednego dostawcę. Wtedy surowiec trafiałby do jednego zagranicznego koncernu, który produkowałby dla nas leki wytwarzane z osocza, takie jak np.: albuminy i immunoglobuliny ludzkie.

„Ogłoszenie przetargu na wyłonienie jednego frakcjonatora osocza będzie możliwe, kiedy zostaną przygotowane rozwiązania ustawowe, które umożliwiałyby wprowadzenie takiej koncepcji” - mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. Jak twierdzi, teraz trwa weryfikacja projektu ustawy o krwiodawstwie i krwiolecznictwie. „Chcemy w ten projekt wpisać rekomendacje dotyczące sposobu zagospodarowania nadwyżek osocza, które zostały wypracowane przez zespół powołany przez ministra zdrowia, w szczególności związane z dystrybucją wytworzonych leków” - dodaje Gadomski.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/nadwyzki-polskiego-osocza-ma-przetwarzac-jeden-koncern,495784.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

 

NAJNOWSZE informacje partnerskie i płatne