Prawo.pl: więcej czasu na decyzję w sprawie OFE

2019-12-05, 16:53
W tak kluczowej sprawie jak przyszłość naszych emerytur zyskujemy dodatkowe dwa dni na zastanowienie się, co zrobić z oszczędnościami zgromadzonymi na OFE. Decyzję, czy środki z Otwartych Funduszy Emerytalnych przekazać do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne będziemy mogli podjąć do 1 marca 2020 roku, a nie jak pierwotnie zakładano - do 28 lutego.

Jak informuje portal Prawo.pl, przekazanie oszczędności do ZUS, którego niewątpliwą zaletą jest uniknięcie 15-procentowej opłaty przekształceniowej, będzie wiązało się z koniecznością złożenia deklaracji o przeniesieniu pieniędzy do ZUS. Deklaracje można składać od 1 stycznia do 1 marca 2020 roku. Zyskujemy dwa dni na podjęcie decyzji. To jedna z modyfikacji wprowadzonych do rządowego projektu ustawy z 6 listopada 2019 roku o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne.

Projekt ma na celu przebudowę modelu funkcjonowania OFE, które przestaną funkcjonować w dotychczasowej formule. „Każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE), a alternatywnie będzie możliwe złożenie deklaracji o przeniesieniu ich w całości do ZUS” - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Zaletą przekazania środków do IKE jest możliwość wycofania ich po osiągnięciu wieku emerytalnego. Dla bezpieczeństwa zostaną wydzielone dwa subfundusze. Już 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zgromadzone środki będą sukcesywnie przekazywane do subfunduszu o ostrożniejszej polityce inwestycyjnej. Do IKE powstałego z OFE będzie można również dopłacać w ramach ustawowego limitu wpłat na IKE.

Portal Prawo.pl przypomina, że w OFE zostały zgromadzone aktywa wartości 162 mld złotych.
 
Link do tekstu: https://www.prawo.pl/kadry/do-kiedy-czas-na-decyzje-o-przeniesieniu-pieniedzy-z-ofe-do-ike,496377.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP