Prawo.pl: resort klimatu nie odpuszcza w sprawie elektronicznej ewidencji odpadów

2019-12-13, 12:04
Większość firm 1 stycznia 2020 roku powinna być zarejestrowana w Bazie Danych o Odpadach, by móc w niej prowadzić ewidencję wytwarzanych śmieci. Ministerstwo Klimatu nie planuje wydłużenia tego terminu - ustaliło Prawo.pl. Nowy obowiązek może dotyczyć nawet kilkuset tysięcy, a być może nawet ponad miliona przedsiębiorstw.

„W przyszłym tygodniu opublikujemy dokładny przewodnik pokazujący, kto powinien się zarejestrować w internetowej Bazie Danych o Odpadach - zapowiada Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Klimatu. - Z naszych ustaleń wynika, że innych zmian, w tym w przepisach prawa, resort ani nie popiera, ani nie planuje. To oznacza, że większość firm 1 stycznia 2020 roku powinna być zarejestrowana w bazie, by móc w niej prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów - dodaje”. 

Nikną szanse na wprowadzenie wyłączenia dla małych i średnich firm, które zaproponował Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Właściwie nierealne jest przesunięcie elektronizacji o rok, co postulują posłowie Klubu Koalicja Polska PSL-Kukiz’15. Ich projekt wpłynął do Sejmu w czwartek 12 listopada i tego samego dnia został skierowany do pierwszego czytania w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Urszula Pasławska, poseł PSL-Kukiz'15, przewodnicząca komisji mówi, że trafiają do niej sygnały z całej Polski o problemach, jakie może spowodować obowiązek elektronicznej ewidencji. „Dużo podmiotów o nim nie wie lub obawia się, czy system zadziała. Dlatego zwołałam posiedzenie komisji w sprawie BDO, na którym ministerstwo ma przedstawić stan przygotowań do wdrożenia nowych modułów bazy” - mówi Urszula Pasławska. 

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/biznes/czy-beda-zmiany-w-rejestrze-bdo,496570.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP