Skandal korporacyjny w Chorwacji w sprawach „frankowych”

2020-01-24, 10:22 aktualizacja : 2020-01-24, 10:24
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (1)
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (1)

Chorwacki portal index.hr (1) opublikował obszerny materiał wraz ze skanami dokumentów Banku Raiffeisen, który zlecił wynajętej przez bank agencji od public relations działania, które miały obejmować m.in.:

- doprowadzenie do zmniejszenia liczby pozwów przeciwko bankowi;

- wpływania na opinię publiczną i osoby decyzyjne sugerujące uprzywilejowanie kredytobiorców frankowych względem innych grup;

- sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu nieuczciwych produktów bankowych na system bankowy;

- sugerowanie negatywnego wpływu rozwiązania problemu na chorwacką gospodarkę;

- a także wpływanie na Sąd Konstytucyjny i sądy powszechne w Chorwacji.

Dokument został opublikowany przez chorwacki portal w dniu 17 listopada 2019 r., niedługo po wydaniu przez Sąd Najwyższy Chorwacji w dniu 17 września 2019 r. korzystnego dla kredytobiorców wyroku.

Grupą docelową wyżej wymienionych działań agencji, jak podaje chorwacki portal www.index.hr, miały być media, opinia publiczna, a także rząd, eksperci (od prawa, podatków i ekonomii). Działania miały dotyczyć także organizacji skupiających pokrzywdzonych konsumentów (Potrosac, Lex Franak i Franak).

„Analizując zakres działań mających na celu manipulowanie opinią publiczną przez bank, można zauważyć dużą zbieżność z działaniami prowadzonymi w polskich mediach” - mówi Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. „Podobne  komunikaty, jak te omówione w dokumencie, który wyciekł do internetu, były kierowane do polskich odbiorców, sędziów i miały na celu osiągnięcie tego samego rezultatu. Prowadzone były jednak dużo wcześniej niż w Chorwacji. Już w 2015 roku informował o tym blog +Byłam trolem bankowym+(2)” - dodaje.

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu apeluje do wszystkich osób pracujących dla agencji Public Relations, które miały styczność z dokumentami podobnymi do omówionego powyżej, by przekazały je Stowarzyszeniu lub bezpośrednio do uprawnionych organów państwowych.

(1) https://www.index.hr/vijesti/clanak/rba-banka-natjecajem-trazila-agenciju-koja-ce-vrsiti-pritisak-na-ustavni-sud/2147806.aspx?fbclid=IwAR06klGFBdMetqVERZF8gq0D6gBwnBToS5kqWS1a-cKVYNRSQdl63Rzudlo

(2) https://bylambankowymtrolem.wordpress.com/

Źródło informacji: Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu