Highlander Partners ogłasza realizację sprzedaży Akomex Group

2020-04-03, 12:23 aktualizacja : 2020-04-03, 12:26
Highlander Partners - logo
Highlander Partners - logo

WARSZAWA, Polska, 3 kwietnia 2020 r. /PRNewswire/ -- Highlander Partners, L.P. (dalej: Highlander) wiodąca prywatna firma inwestycyjna na środkowym rynku z siedzibą w Dallas w stanie Teksas z biurami w Europie Środkowej ogłosiła dziś realizację ogłoszonej wcześniej sprzedaży spółki z portfela Akomex Group (dalej: Akomex lub firma) Sebastianowi Śliwie, współzałożycielowi Akomex przy zarządzaniu i wsparciu ze strony AMC Capital IV S.c.Sp., funduszu, któremu doradza Mezzanine Management.

Firma Akomex ma swoją siedzibę w Polsce i jest jednym z wiodących producentów opakowań w Środkowej Europie, specjalizuje się w wysokiej jakości tekturze, ulotkach, etykietach, tacach i papierze laminowanym na potrzeby branż farmaceutycznej, żywieniowej, elektronicznej, technologicznej, higieny osobistej i artykułów gospodarstwa domowego. Firma została założona w 1993 r. i ma dwa zakłady produkcyjne w Polsce i jeden zakład przetwórczy w Danii, w sumie produkując ponad 1,8 miliarda jednostek rocznie.

Fundusz Highlander dokonał nabycia udziałów większościowych w Akomex w roku 2010, przeprowadzając następnie znaczącą ekspansję działalności przez wprowadzenie nowych zakładów i zaawansowanego sprzętu produkcyjnego w Starogardzie Gdańskim w Polsce. W 2014 r. firma Akomex dokonała nabycia Druk Pak z Aleksandrowa Kujawskiego w Polsce w celu dalszej dywersyfikacji oferty w kierunku opakowań farmaceutycznych. Po tym nabyciu kolejna transakcja objęła nabycie duńskiego producenta opakowań Planopack z Herning w Danii w roku 2018. Połączenie trzech firm zaowocowało powstaniem jednego z największych przedsiębiorstw zajmujących się opakowaniami w Europie Środkowej obsługującego wielu wiodących producentów żywności i leków.

„Z dużą radością dokonujemy realizacji tej transakcji i cieszymy się, że Sebastian może ponownie stać się udziałowcem większościowym. Byliśmy bardzo cierpliwym inwestorem w posiadaniu Akomex przez ponad dziewięć lat i dużo zainwestowaliśmy w firmę w tym okresie, włączywszy dwa duże nabycia. Tak dobry wynik jest dla nas źródłem satysfakcji” – skomentował Jeff L. Hull, prezes i główny dyrektor wykonawczy Highlander.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów pracy Grzegorza Łajcy, prezesa i dyrektora Akomex Group oraz jego zespołu, jeżeli chodzi o uczynienie z Akomex lidera w Europie Środkowej. Życzymy kadrze zarządzającej i Sebastianowi jak najlepiej w przyszłym rozwoju firmy” – skomentował Artur Dżagarow, partner zarządzający w polskim biurze Highlander Partners Central Europe.

Firma Rothschild & Co (Rothschild Polska Sp. z o.o. - www.rothschildandco.com) była wyłącznym doradcą finansowym Highlander, a kancelaria GESSEL (www.gessel.pl) pełniła rolę doradcy prawnego Highlander.

Firma CIC Corporate Finance (www.cic.pl) była doradcą w zakresie transakcji na rzecz Sebastiana Śliwy i Mezzanine Management. Kancelarie Baker & McKenzie (www.bakermckenzie.com) i Norton Rose (www.nortonrosefulbright.com) pełniły rolę doradcy prawnego.

Firma EY wykonała ponadto analizę due diligence.

O Highlander Partners

Highlander Partners, L.P. to prywatna firma inwestycyjna z Dallas, która zarządza aktywami o wartości ponad 2 miliardów USD. Firma koncentruje swoje wysiłki na realizacji inwestycji w takie przedsiębiorstwa należące do wybranych sektorów, w których dyrektorzy posiadają znaczące doświadczenie operacyjne i inwestycyjne, w tym w zakresie produkcji podstawowej, artykułów spożywczych, środków chemicznych, materiałów budowlanych, produktów konsumenckich itd. Highlander Partners jest firmą działającą na zasadzie zakupu i rozbudowy w ramach inwestycji, wspierając firmy w rozwoju organicznym i przez nabycia. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej firmy: www.highlander-partners.com.

O Mezzanine Management

Mezzanine Management inwestuje obecnie z funduszu Accession Mezzanine Capital IV, który został zamknięty z kwotą 264 milionów euro w 2018 r. i jest jak do tej pory największym funduszem firmy. Mezzanine Management jest doradcą na wyłączność grupy funduszy Accession Mezzanine Capital, których całkowita wartość przekracza 700 milionów euro. Mezzanine Management działa na terenie środkowej i wschodniej Europy od 2000 r. z biur w Wiedniu, Warszawie, Bukareszcie, Budapeszcie i Pradze. Portfolio inwestycyjne funduszy jest zróżnicowane i obejmuje ponad 50 transakcji w 12 krajach w regionie. Za funduszami stoją uznani inwestorzy instytucjonalni, w tym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Fundusz Inwestycyjny, szereg banków, funduszy funduszy, funduszy emerytalnych i firm ubezpieczeniowych. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie www.mezzmanagement.com.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/85592/highlander_partners_logo.jpg

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/1141039/Akomex_logo.jpg

Źródło: Highlander Partners, L.P.

KONTAKT:

Artur Dżagarow

e-mail: ADzagarow@highlander-partners.com

Źródło informacji: PR Newswire