Perspektywy w sektorze ochrony środowiska? 42 ekspertów komentuje

2020-04-06, 10:41 aktualizacja : 2020-04-06, 10:42
Jaka energia będzie nas napędzać? Z czym mierzy się sektor komunalny? W jakiej kondycji jest polska przyroda i jak wstrzymać negatywne trendy? Redakcja internetowego dziennika Teraz Środowisko zapytała specjalistów o stan branż, w których działają. Efekt? Wielogłos pozwalający zobaczyć powiązania i perspektywy w polskim sektorze ochrony środowiska.

Przeciętny Polak wytwarza 330 kg odpadów rocznie, łącznie frakcji energetycznej produkujemy nawet 6 mln ton, odpadów przemysłowych aż 113,8 mln ton, a rynek wciąż oczekuje na systemowe rozwiązania prawne. Polskie zasoby wodne są 3 razy mniejsze niż szacowana średnia UE, spółki wod-kan walczą o jej niemarnowanie, równocześnie poszukując ścieżek ku samowystarczalności energetycznej. Włączanie zielonej energii do miksu energetycznego spółek staje się częścią odpowiedzialności biznesu, wraz z dążeniem do realizacji postulatów gospodarki o obiegu zamkniętym… To tylko impresje z jubileuszowego wydania „Ochrona środowiska w Polsce. Perspektywy najbliższych lat”.

„Tego co dzieje się obecnie, nie spodziewał się nikt. Wierzymy jednak, że moment kryzysu posłuży refleksji, nie tylko nad wartościami rodzinnymi, ale i środowiskowymi. Przyroda, człowiek i biznes to system naczyń połączonych. Nasza redakcja dzieli się efektem wielotygodniowych prac, zachęcając do twórczego spędzenia czasu w domach” – mówi Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna Teraz Środowisko, zachęcając do lektury. Publikacja jest dostępna bezpłatnie na stronie www.teraz-srodowisko.pl.
 
Ponad 8 tys. opublikowanych artykułów, 320 wypowiedzi ekspertów na wyłączność, 4 tys. aktów prawnych, a do tego aktualne oferty pracy i wydarzenia branżowe. To bilans redakcji Teraz Środowisko, która w ciągu 5 lat stworzyła jedno z najważniejszych polskich mediów z zakresu ochrony środowiska. Z okazji jubileuszu, redakcja zwróciła się z pytaniami do czołowych przedstawicieli sektora, tworząc publikację przedstawiającą status quo i perspektywy rozwoju poszczególnych branż. Na ile tytułowe perspektywy zyskają, a na ile stracą na znaczeniu po epidemii? Warto pochylić się nad tymi myślami TERAZ.  

Źródło informacji: Cogiterra