Zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli

2022-01-11, 08:04 aktualizacja: 2022-01-11, 13:26
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli; © European Union 2020 - Source : EP
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli; © European Union 2020 - Source : EP
W wieku 65 lat zmarł w nocy z poniedziałku na wtorek przewodniczący Parlamentu Europejskiego, włoski socjaldemokrata David Sassoli - poinformował jego rzecznik Roberto Cuillo.

„David Sassoli zmarł 11 stycznia o godzinie 1:15 w CRO (centrum referencyjnym onkologii) w Aviano we Włoszech, gdzie był hospitalizowany od 26 grudnia” - napisał na Twitterze Cuillo.

„Data i miejsce pogrzebu zostaną podane w najbliższych godzinach” – dodał.

W poniedziałek po południu Cuillo poinformował o hospitalizacji Davida Sassolego „z powodu poważnej komplikacji spowodowanej dysfunkcją układu odpornościowego” i o odwołaniu jego oficjalnych działań.

David Sassoli, który w przeszłości cierpiał na białaczkę, był hospitalizowany jesienią ub. roku z powodu poważnego zapalenia płuc, które nie było związane z koronawirusem.

Sassoli urodził się we Florencji 30 maja 1956 roku. Rozpoczął pracę jako dziennikarz w małych gazetach i agencjach informacyjnych, zanim przeniósł się do redakcji dziennika Il Giorno w Rzymie, gdzie pracował przez siedem lat. W 1992 roku rozpoczął pracę jako reporter wiadomości telewizyjnych i korespondent programów informacyjnych we włoskiej telewizji publicznej RAI.

W 1999 roku został korespondentem specjalnym. Przez następne 10 lat był odpowiedzialny za zarządzanie programami informacyjnymi w godzinach największej oglądalności oraz relacjonowanie najważniejszych wydarzeń krajowych i międzynarodowych. W 2007 roku został zastępcą dyrektora TG1, jednej z marek Rai 1.

W tym samym roku powstała włoska partia centrolewicowa Partito Democratico (PD), a Sassoli uznał, że jest to właściwe miejsce dla swojego zaangażowania politycznego. 7 czerwca 2009 r. został wybrany do Parlamentu Europejskiego z regionu środkowych Włoch. W kadencji 2009-2014 był szefem delegacji Partito Democratico w Parlamencie Europejskim.

W 2014 r. uzyskał reelekcję i został wybrany wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego, odpowiedzialnym za politykę śródziemnomorską, budżet i budynki. Był członkiem Komisji Transportu i Turystyki, kierował reformą kolei europejskiej (IV pakiet kolejowy) i Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

W maju 2019 r. rozpoczął swoją trzecią kadencję jako eurodeputowany z środkowych Włoch, a 3 lipca tego roku został wybrany przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

zm/ kic/

 

 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.