Roberta Metsola nową przewodniczącą PE (aktualizacja)

2022-01-18, 10:12 aktualizacja: 2022-01-18, 12:36
Roberta Metsola, Fot.PAP/EPA
Roberta Metsola, Fot.PAP/EPA
Maltanka Roberta Metsola (EPL) została we wtorek wybrana, już w pierwszej turze głosowania, nową przewodniczącą Parlamentu Europejskiego. Dziękując eurodeputowanym Metsola wspomniała zmarłego szefa PE Davida Sassolego, podkreślając, że będzie starała się kontynuować jego dzieło.

Metsola uzyskała 458 głosów, co przesądziło o jej wyborze już w pierwszej turze głosowania.  Jest europosłanką od 2013 roku. Dokładnie we worek obchodzi 43 urodziny.

O to stanowisko przewodniczącej PE ubiegały się także Szwedka Alice Kuhnke (Zieloni) i Hiszpanka Sira Rego (Lewica). Kuhnke uzyskała poparcie 101 europosłów, a Rego - 57.

Zgłoszony wstępnie kandydat Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Kosma Złotowski (PiS) postanowił zrezygnować z ubiegania się o stanowisko przewodniczącego PE - poinformował wiceszef PE Pedro Silva Pereira. Złotowski był jednym Polakiem, który kandydował na to stanowisko.

Pozostałe grupy polityczne zobowiązały się do poparcia kandydatów EKR, którzy ubiegają się o stanowiska wiceszefa PE i kwestora – wynika z informacji z grupy EKR.

Wybór szefa PE następuje bezwzględną większością głosów ważnych, oddanych w głosowaniu tajnym, tj. 50 proc. plus jeden. Ze względu na pandemię głosowanie odbyło się zdalnie.

luo/ woj/

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.