Europosłowie odwiedzą firmy technologiczne w Dolinie Krzemowej

2022-05-23, 15:35 aktualizacja: 2022-05-23, 15:45
Fot. PAP/Mateusz Kicka
Fot. PAP/Mateusz Kicka
Delegacja Parlamentu Europejskiego przyleci w poniedziałek do San Francisco, aby przez kolejne dni spotykać się z przedstawicielami największych firm technologicznych w Dolinie Krzemowej.

Europosłowie z Komisji Rynku Wewnętrznego (IMCO) spotkają się z przedstawicielami korporacji takich jak Google, Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp), Apple, Airbnb, eBay, Paypal i Uber, a także władzami lokalnymi i środowiskiem akademickim.

Posłowie mają zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami rynku cyfrowego w Stanach Zjednoczonych, szczególnie w odniesieniu do rozwoju i wykorzystania handlu elektronicznego, sztucznej inteligencji, ochrony konsumentów, platform internetowych i „gig economy”,czyli angażowania szerokiego grona wykonawców do świadczenia danej usługi, jak w przypadku działalności Ubera czy Airbnb.

Wizyta ma być też okazją do bliższego zapoznania się z amerykańskimi pracami legislacyjnymi dotyczącymi handlu elektronicznego i platform oraz do wymiany poglądów na temat unijnej agendy polityki cyfrowej, w szczególności niedawno uzgodnionych przepisów unijnych dotyczących platform internetowych – Aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act - DMA) i Aktu o usługach cyfrowych (Digital Services Act - DSA). Wizyta ma zostać wykorzystana w bieżących pracach komisji nad jednolitym rynkiem cyfrowym i ochroną konsumentów.

Delegacji przewodniczyć będzie niemiecki europoseł Andreas Schwab (EPL). W jej skład wchodzą ponadto europosłowie: Dita Charanzova (Renew, Czechy), Christel Schaldemose (S&D, Dania), Aleks Agius Saliba (S&D, Malta), Andrea Caroppo (EPL, Włochy), Aleksandra Geese (Zieloni/EFA, Niemcy), Virginie Joron (ID, Francja) i Marion Walsmann (EPL, Niemcy).

Szef delegacji podkreślił, że niedawno uzgodnione w UE przepisy, zapoczątkowują nową erę regulacji technologicznych na całym świecie. „Akt o rynkach cyfrowych kładzie kres stale rosnącej dominacji firm Big Tech. Od teraz muszą one pokazać, że pozwalają również na uczciwą konkurencję w internecie. Nowe przepisy pomogą w egzekwowaniu tej podstawowej zasady, dzięki czemu Europa zapewnia większą konkurencję, więcej innowacji i większy wybór dla użytkowników” – zaznaczył Schwab.

„Twórcy aplikacji zyskają zupełnie nowe możliwości, małe firmy uzyskają lepszy dostęp do danych istotnych dla biznesu, a rynek reklamy internetowej stanie się bardziej sprawiedliwy” – dodał.

Prawodawcy UE zgodzili się, że największe serwisy komunikacyjne, takie jak WhatsApp, Facebook Messenger czy iMessage, będą musiały otworzyć się i współpracować z mniejszymi platformami komunikacyjnymi.

W świetle brzmienia drugiego aktu - uzgodnionego przez unijne instytucje - dotyczącego usług cyfrowych, media społecznościowe i internetowe platformy handlowe będą musiały podjąć działania mające na celu ochronę swoich użytkowników przed nielegalnymi treściami, towarami i usługami.

Komisja Europejska oraz państwa członkowskie UE będą miały dostęp do algorytmów bardzo dużych platform internetowych. Zakazana ma być reklama ukierunkowana w przypadku danych wrażliwych, np. dotyczących orientacji seksualnej, religii czy pochodzenia etnicznego.

Zanim Parlament Europejski i Rada UE formalnie zatwierdzą uzgodniony tekst regulacji, będzie on musiał zostać sfinalizowany na poziomie technicznym i zweryfikowany przez prawników-lingwistów.

Zarówno europejskie, jak i amerykańskie ramy prawne regulujące działalność rynku cyfrowego mają ponad 20 lat. W przypadku tak dynamicznie rozwijającego się i stale ewoluującego sektora stanowi to kolosalne opóźnienie. Po obu stronach Atlantyku rośnie świadomość naglącej konieczności dokonania głębokich zmian w regulacjach prawnych dotyczących platform internetowych i rynku cyfrowego. Uznaje się, że nadrobienie tego stanowi dla UE oraz USA jedno z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata.

Z San Francisco Mateusz Kicka (PAP)

kic/ ap/

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.