Wicemarszałek Łódzkiego: W kwietniu pierwsze konkursy na dofinansowania z UE

2023-02-06, 14:18 aktualizacja: 2023-02-06, 14:24
Pierwszych konkursów na dofinansowania z funduszy unijnych dla województwa łódzkiego z perspektywy na lata 2021-2027 można spodziewać się w okolicach kwietnia br. – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.

Wicemarszałek Adamczyk przypomniał, że w ramach perspektywy 2021 – 2027 województwo łódzkie dysponuje kwotą 2 mld 744 mln euro, czyli 12 mld 800 mln zł.

    „W ramach tej kwoty będziemy chcieli zrealizować bardzo wiele inwestycji - dróg, kolei, polepszenie transportu, ale również wyzwania naszych czasów, czyli mówimy tu o odnawialnych źródłach energii, o termomodernizacji, o wielu inwestycjach, które mają być zrealizowane w najbliższych latach” – powiedział wicemarszałek.

Dodał, że urząd marszałkowski będzie publikował konkursy na wykorzystanie środków z obecnej perspektywy na specjalnej stronie internetowej dostępnej tutaj.

    „Pytanie, które często zadają mi samorządowcy - kiedy będą już pierwsze konkursy, kiedy możemy spodziewać się tych pierwszych rozdań tych nowych środków? Najbliższych konkursów, myślę, że można już się spodziewać w okolicach kwietnia 2023 roku, a więc niemal już za chwilę. Każdy samorządowiec jest tym zainteresowany i będzie śledził z pewnością taki specjalny dokument, tzw. shop, który jest publikowany i w którym będzie dokładna rozpiska, kiedy będzie dany konkurs, na co, w jakich warunkach, kto może uczestniczyć i każdy samorządowiec z pewnością sięgnie po ten dokument, bo jest już duża tęsknota za nowymi środkami, które będą mogły być rozdawane przez zarząd województwa łódzkiego w ramach Regionalnego Programu” – poinformował wicemarszałek.

Piotr Adamczyk przypomniał, że w poprzedniej perspektywie –na lata 2014-2020 województwo łódzkie dysponowało środkami w wysokości ok. 2,3 mld euro, a jeszcze wcześniej – w perspektywie na lata 2007-2013 – ponad 1,6 mld euro.