Projekty UE o wartości biliona zł - 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej

2021-05-01, 16:26 aktualizacja: 2021-05-01, 16:46
Fot. Komisja Europejska - serwis audiowizualny
Fot. Komisja Europejska - serwis audiowizualny
1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej (UE). Przez 17 lat członkostwa Polski w UE dzięki Funduszom Europejskim (FE) i środkom krajowym zostało zrealizowanych 287 tysięcy projektów o wartości ponad biliona złotych obejmujących niemal każdą sferę naszego życia, z czego ponad 667 miliardów złotych to środki unijne.

„Dobrze zainwestowane przez Polskę Fundusze Europejskie widać niemal na każdym kroku” – podkreślił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. „W latach 2014-2020 to tysiące kilometrów wybudowanych dróg i autostrad, nowe miejsca w żłobkach i przedszkolach czy wsparcie dla blisko półtora miliona osób bezrobotnych. Również dzięki tym środkom ponad 7 tysięcy obiektów zostało dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. A to tylko część projektów, które powstały przy wsparciu pieniędzy unijnych i krajowych” – dodał.

W ciągu ostatnich siedmiu lat Polska zrealizowała prawie 90 tys. nowych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Średnia wartość jednego projektu wzrosła z 2,7 mln zł w latach 2007-2013 do około 3,6 mln zł w latach 2014-2020. W przeliczeniu każdy z nas otrzymał prawie 18 tys. zł.

Od 2004 roku wybudowanych i zmodernizowanych zostało prawie 20 tys. kilometrów dróg i autostrad oraz prawie 10 tys. sieci wodociągowej; wybudowano i zmodernizowano 749 oczyszczalni ścieków.

Dzięki środkom unijnym w latach 2014-2020 blisko 190 tys. osób otrzymało bezzwrotne wsparcie na założenie firmy. Blisko 115 tys. nauczycieli w ciągu ostatnich siedmiu lat podniosło swoje kompetencje.

Fundusze Europejskie w znacznym stopniu przyczyniły się także do realizowania prac i projektów badawczo-rozwojowych. Prawie 5,5 tys. jednostek naukowych i przedsiębiorstw zostało wspartych w tym zakresie.

W latach 2021-2027 Polska otrzyma z Unii Europejskiej 770 miliardów złotych.   

„Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad sposobem zainwestowania funduszy z nowego rozdania, które na unijnym szczycie wynegocjował premier Mateusz Morawiecki. Prace ministerstwa dotyczą polityki spójności, Funduszu Odbudowy, inicjatywy ReactEU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zainwestujemy je przede wszystkim w rozwój, infrastrukturę, środowisko, edukację, zdrowie oraz zapewnianie nowych miejsc pracy” – wyliczył Kościński.

Zdaniem europosłanki Danuty Huebner, na członkostwie we Wspólnocie skorzystaliśmy politycznie, gospodarczo i społecznie.

„Unia Europejska potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje Unii (...) Musimy pielęgnować więzi, które udało nam się stworzyć przez te 17 lat. Zróbmy wszystko, żeby nie zmarnować, tego nad czym pracowaliśmy. To przesłanie kieruję do nas wszystkich” – napisała europosłanka.

„Mamy przecież decydujący głos w dyskusji o tym, jaka będzie przyszłość Polski we Wspólnocie i sama Unia. Mamy możliwość wywierania realnego wpływu na kształtowanie polityk UE. Szczególnie teraz, gdy rozpoczyna się wielka debata europejska - Konferencja ws. przyszłości Europy” – dodała.

Chodzi o inicjatywę, która ma pozwolić na dialog z obywatelami UE. Konferencja zapowiedziana przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i poparta przez Parlament, ma stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad kierunkiem działań UE i jej strukturą instytucjonalną.

kic/

 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.