15 października startuje czwarty panel obywatelski Konferencji na temat przyszłości Europy

2021-10-14, 20:15 aktualizacja: 2021-10-14, 20:20
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
W weekend 15-17 października obradował będzie czwarty europejski panel obywatelski w ramach Konferencji na temat przyszłości Europy. Uczestnicy będą dyskutować o migracji i roli UE w świecie.

Początek obrad zaplanowano na godz. 14 w piątek, 15 października; wydarzenie potrwa do niedzieli, 17 października.

Europejskie Panele Obywatelskie są centralnym elementem Konferencji organizowanej przez Parlament Europejski, Radę UE i Komisję Europejską. Obrady paneli opierają się na wkładach obywateli zebranych z całej Europy na Wielojęzycznej Platformie Cyfrowej, a także prezentacjach  naukowców. W każdym panelu 200 obywateli z różnych państw członkowskich (z czego jedna trzecia w wieku poniżej 25 lat) dyskutuje na przypisane sobie tematy.

Osią dyskusji czwartego panelu będzie migracja i rola Unii Europejskiej w świecie.

Pierwsze posiedzenie Europejskiego Panelu Obywatelskiego odbyło się w dniach 17-19 września w Parlamencie Europejskim w Strasburgu i było poświęcone kwestiom gospodarczym, w tym m.in. sprawiedliwości społecznej; drugie posiedzenie miało miejsce w dniach 24-26 września i dotyczyło europejskich wartości i bezpieczeństwa, a trzecie, w dniach 1-3 października, dyskutowało o ochronie środowiska i zdrowia. 

Wszystkie panele spotkają się ponownie online w listopadzie na swoich drugich sesjach, a po raz trzeci w europejskich instytutach w kilku europejskich miastach (Dublin, Florencja, Warszawa i Maastricht) w grudniu i styczniu.

aba/
 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.