Na sesji PE - m.in. debata ws. orzeczenia TK z udziałem Morawieckiego i von der Leyen

2021-10-15, 09:22 aktualizacja: 2021-10-15, 09:32
Fot.PAP/EPA
Fot.PAP/EPA
W Parlamencie Europejskim odbędzie się w najbliższy wtorek debata o niedawnym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. prymatu prawa europejskiego, w której udział wezmą udział premier Mateusz Morawiecki i przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Służby prasowe europarlamentu podały, że ma on "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu UE i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

Po debacie z udziałem Morawieckiego oraz von der Leyen, w czwartek, odbędzie się głosowanie nad rezolucją.

Ponadto w środę - jak podały służby prasowe PE - odbędzie się "debata w związku z rocznicą wprowadzenia w Polsce niemal całkowitego zakazu aborcji". "Kontrowersyjny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wszedł w życie w styczniu 2021 r. i ogranicza legalną aborcję do przypadków gwałtu lub kazirodztwa lub gdy ciąża zagraża życiu matki, wywołał długotrwałe protesty" - czytamy na stronach PE.

Tydzień temu Trybunał Konstytucyjny RP, po rozpoznaniu wniosku premiera Mateusza Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z Konstytucją RP.

Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

W reakcji na wyrok, który partie opozycyjne i wielu komentatorów okresliły jako początek ponad 100 miastach odbyły się manifestacje pod hasłem: Zostajemy w UE.

luo/ woj/

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego.