Kongres 590: nie ma dziś problemów z finansowaniem nowoczesnej energetyki

2022-06-30, 13:40 aktualizacja : 2022-06-30, 13:41
PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
„Jest dużo pieniędzy na rynku pod kątem inwestycji w rozwój nowoczesnej energetyki opartej o źródła niskoemisyjne, jakimi są np. małe reaktory jądrowe. Zwrot z takiej inwestycji zależny jest jednak od cen hurtowych energii na rynkach - nie tylko polskich, ale i europejskich. W związku z tym, ta sytuacja jest bardzo płynna” – mówił w trakcie Kongresu 590 Tomasz Siwak, wiceprezes ds. handlowych Enea S.A.

W trakcie kongresu Grupa Enea ogłosiła współpracę w sprawie rozwoju małych reaktorów jądrowych z amerykańską firmą Last Energy. Jednym z kluczowych elementów jest teraz dopuszczenie małych reaktorów atomowych do pracy w polskim systemie. Oprócz instalacji odnawialnych źródeł typu fotowoltaika, elektrownie wodne, biogazowe, czy też wiatraki, Enea postanowiła w większym stopniu oprzeć się o zeroemisyjne źródła jakimi są małe reaktory atomowe.

„Jak wiemy polski system prawny jest dość skomplikowany, jedne rzeczy pozwala robić szybciej, drugie wolniej, jeszcze inne do niedawna były wykluczone. W związku z tym postaramy się te wszystkie źródła zaplanowane w naszej strategii rozwijać jednocześnie” – mówił wiceprezes Siwak.  

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.