Atomowy partner KGHM wspierany przez Joe Bidena i administrację USA

2022-06-30, 14:52 aktualizacja : 2022-06-30, 15:04
Joe Biden podczas szczytu G7 zapewnił o wsparciu administracji USA dla technologii małych reaktorów modułowych. Prezydent USA wymienił w tym kontekście firmę NuScale Power – z którą w lutym tego roku - KGHM podpisał umowę ws. rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce.

„W Rumunii, amerykańska firma NuScale Power, wybuduje pierwszą w swoim rodzaju, małą modularną elektrownię jądrową, która dostarczy do sieci zeroemisyjną energię jądrową dla Europy szybciej, taniej i bardziej efektywnie. Amerykański rząd wspiera rozwój tej przełomowej amerykańskiej technologii, która pomoże wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczyni się do powstania tysięcy miejsc pracy w Rumunii i w Stanach Zjednoczonych” – powiedział prezydent USA Joe Biden podczas szczytu G7, ogłaszając rozpoczęcie Partnership for Global Infrastructure and Investment (PGII).

Rząd Stanów Zjednoczonych wraz z NuScale Power, LLC (Tigard, OR) przeznaczy 14 mln USD na wsparcie prac inżynieryjnych i projektowych w celu wdrożenia w Rumunii pierwszego małego reaktora modułowego. NuScale Power i rumuńska firma jądrowa Nuclearelectrica planują budowę elektrowni SMR w Rumunii do 2028 roku.

Z NuScale Power współpracuje także KGHM. W lutym 2022 roku polski gigant miedziowy podpisał z amerykańską firmą umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym Spółki – energią.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM, lider w produkcji miedzi i srebra jako pierwszy wdroży SMR w Polsce.

Źródło informacji: KGHM

Źródło informacji: KGHM

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.