Prawo.pl: sądy na różne sposoby wpisują się w program oszczędzania energii

2022-12-06, 12:25 aktualizacja : 2022-12-06, 12:26
Sądy podjęły szereg działań, których celem jest oszczędzanie energii elektrycznej – informuje Prawo.pl. – W niektórych z nich będą wyłączone wyświetlacze wokand elektronicznych, w kolejnych zostanie wprowadzony zakaz korzystania z prywatnych ładowarek i czajników elektrycznych, a także dogrzewania się grzejnikami elektrycznymi. Komputery mają być włączane dopiero po pewnym czasie od przyjścia do pracy – wylicza serwis.

Według Prawo.pl pod koniec listopada do sądów w całym kraju trafiło pismo Ministerstwa Sprawiedliwości (MS) związane z ustawą z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Jak podaje serwis, chodzi przede wszystkim o art. 37 ust. 1 i 3, który nakłada na kierowników jednostek sektora finansów publicznych obowiązek 10 proc. zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków.

MS proponuje w nim m.in. utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury od 18 do 20 stopni C, drukowanie tylko najpotrzebniejszych dokumentów, prowadzenie korespondencji między komórkami organizacyjnymi w formie elektronicznej, wyłączanie sprzętu po zakończonej pracy, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, opracowanie i wdrożenie harmonogramu automatycznego wyłączania i włączania wokand przy salach rozpraw i wokand zbiorczych, audyty energetyczne, analizy kosztów energii, wymianę oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego na LED i zainstalowanie czujników ruchu.

W wielu sądach, jak podkreślają rozmówcy Prawo.pl, zarządzenia ograniczyły się do zaleceń, by wyłączać światło, tam, gdzie nie jest ono potrzebne, np. po wyjściu z pomieszczenia na dłużej niż pięć minut; wyłączać sprzęt, z którego się w danym czasie nie korzysta, a także sprzęt i listwy po zakończeniu pracy.

Część sądów poszła jednak o krok dalej. W jednej z apelacji drobiazgowo liczona jest ilość zużywanego papieru, są też sądy z obostrzeniami dotyczącymi np. korzystania z czajników elektrycznych. Z pism, do których dotarło Prawo.pl, wynika również, że są i takie, w których wyłączono wyświetlacze wokand elektronicznych, przechodząc na papierowe. Wprowadzono również zasady dotyczące komputerów. Stacje robocze mają być włączane i wyłączane nie wcześniej niż od 20 do 60 minut po przyjściu do pracy i nie później niż od 20 do 60 minut przed wyjściem do pracy.

Więcej informacji: https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/w-czesci-sadow-papierowe-wokandy-nizsze-temperatury-ciemne,518650.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.