Nowe obostrzenia. Lockdown w Pomorskiem. "Trzecia fala się rozwija"

2021-03-05 14:27 aktualizacja: 2021-03-06, 07:41
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rząd wprowadza nowe obostrzenia z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem. Od kolejnej soboty w województwie pomorskim zamknięte hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte m.in. kina i baseny. Od 13 do 20 marca nauka w trybie hybrydowym. W woj. warmińsko-mazurskim obostrzenia zostają utrzymane.

Mamy do czynienia obecnie z dynamicznym przyrostem dziennych zachorowań, wzrostem zleceń na badania diagnostyczne, co przekłada się na coraz większe obłożenie szpitali – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, oceniając bieżącą sytuację epidemiczną.

Liczba dziennych zachorowań przyrasta o jedną trzecią

Minister podkreślił, że cały czas mamy do czynienia z trendem wzrostowym, jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń. W piątek przekazano informacje o zdiagnozowaniu 15 829 nowych chorych, czyli – jak wyliczył – jest to o 4,2 tys. więcej niż tydzień wcześniej.

"Ta liczba robi wrażenie. Mówię tutaj o tym przyroście, bo to kontynuacja stałego trendu dynamicznego przyrostu dziennej liczby zachorowań" – powiedział.

Zaznaczył, że z tygodnia na tydzień liczba dziennych zachorowań przyrasta o jedną trzecią.

"To dorowadziło do tego, że średnia zachorowań w ostatnim tygodniu przekroczyła 11 tys., a dokładnie osiągnęła wartość 11 600. To oznacza, że wzrosła ona względem zeszłego tygodnia o 33 proc. W zeszłym tygodniu było to 8,8 tys." – wyliczył.

Baza łóżek dla pacjentów z Covid-19 będzie się powiększać

Szef resortu zdrowia polecił prezesowi NFZ kontrolę dot. dostępności łóżek w szpitalach, zwrócił się do MON o pomoc w realizacji tego zadania. "Będziemy odbudowywali zapasy leku remdesivir. Dokonujemy przeglądu zaopatrzenia w tlen. " - zapowiedział .

Jak dodał w pierwszej kolejności będą uruchamiane szpitale tymczasowe, a baza łóżkowa będzie się powiększać. 

 Wprowadzone niedawno obostrzenia w woj. warmińsko-mazurskim zostają utrzymane; zamiast edukacji w trybie zdalnym w regionie nauczanie hybrydowe od kolejnej soboty do 20 marca. 

Rząd zamyka województwo pomorskie. "Od kolejnej soboty w województwie pomorskim zamknięte hotele, ograniczona działalność galerii handlowych, zamknięte m.in. kina i baseny. Od 13 do 20 marca nauka w trybie hybrydowym. " - zapowiedział minister Niedzielski.