Szef Facebooka zapowiada, że firma zapłaci wyższe podatki

2020-02-14, 12:23 aktualizacja : 2020-02-14, 12:41
Szef Facebooka Mark Zuckerberg zgadza się z tym, że firma będzie musiała zapłacić wyższe podatki cyfrowe w różnych krajach. Chce jednak, żeby to Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ustaliła reguły podatkowe i wysokość danin – informuje Politico.

Swoją opinię nt. nałożenia na Facebooka wyższych podatków w Europie Mark Zuckerberg ma wyrazić publicznie w sobotę podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa.

Aktualnie trwają prace nad reformą transgranicznych przepisów podatkowych umożliwiających unikanie danin np. przez lokowanie siedziby aktywnej na całym świecie firmy w kraju takim jak Irlandia lub Luksemburg. Swoje siedziby mają tam m.in. Facebook, Google i Amazon. Żeby ukrócić nadużycia, coraz więcej państw pracuje nad własnymi przepisami o podatku cyfrowym.

Sprawę komplikuje konieczność znalezienia równowagi pomiędzy przymuszeniem firm technologicznych do płacenia podatków na miejscu, a uniknięciem zwielokrotnienia podatku od usług cyfrowych. Dodatkowym utrudnieniem są formułowane już przez Biały Dom groźby wojny handlowej w odwecie za dyskryminowanie amerykańskich firm.

Globalne rozwiązanie tego problemu znaleźć ma międzynarodowa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przedstawiciele rządów już zgodzili się negocjować nowe regulacje, by ustalić, w jakim państwie powinny być odprowadzane poszczególne daniny i jaki procent dochodu firmy z siedzibą za granicą powinien zostać opodatkowany.

"Rozumiemy, że planowane reformy mogą oznaczać, że będziemy musieli zapłacić więcej podatków w różnych krajach. Rozumiem też, że rośnie frustracja związana z tym, jak opodatkowane są firmy technologiczne w Europie. Cieszę się, że OECD zajmuje się tą sprawą" – wynika z fragmentów sobotniej przemowy Zuckerberga, do której dotarli dziennikarze.

Światowe instytucje fiskalne mają nadzieję zawrzeć międzynarodowe porozumienie ws. podatku cyfrowego. Powinno być ono gotowe do końca 2020 r. (PAP)

jowi/ mk/