Skazany prezes zarządu Samsunga ustąpił ze stanowiska

2020-02-14, 13:54 aktualizacja : 2020-02-14, 14:16
Dotychczasowy prezes zarządu Samsunga, Li Sang Hun, ustąpił ze stanowiska - przekazał w piątek południowokoreański konglomerat. Menedżer przebywa obecnie w więzieniu, na które został skazany za zwalczanie związków zawodowych w firmie.

Według informacji przekazanej przez Samsung Electronics, nowy prezes zostanie wybrany w "nieodległej przyszłości" i zgodnie ze statutem zostanie wyłoniony spośród członków zarządu. Poza ustępującym prezesem w skład organu zatwierdzającego plany inwestycyjne i inne duże decyzje biznesowe konglomeratu wchodzi obecnie dziewięć osób, w tym szefowie trzech działów spółki - urządzeń mobilnych, RTV i AGD oraz elektroniki - i sześcioro dyrektorów zewnętrznych.

Rozmówcy agencji Reutera podkreślają, że ze względu na pobyt Li Sang Huna w więzieniu jego odejście było powszechnie spodziewane - mimo iż jeszcze we wrześniu, gdy został postawiony w stan oskarżenia, koncern utrzymał prezesa zarządu na stanowisku. Południowokoreański sąd pod koniec 2019 r. skazał menedżera na półtora roku więzienia za sabotowanie zgodnej z prawem działalności związkowej. Li odwołał się od wyroku.

Jak przypomina Reuters, Li Sang Hun został powołany na prezesa Samsung Electronics niespełna dwa lata wcześniej. Stanowiska prezesa zarządu i dyrektora generalnego koncernu zostały wówczas rozdzielone w ramach starań o poprawę transparentności działania po skandalu korupcyjnym z udziałem wiceprezesa i obecnie faktycznego szefa Samsunga, Li Dze Jonga (znanego również jako Jay Y. Lee) - wnuka założyciela firmy.

Oprócz Li Sang Huna do więzienia za zwalczanie związków zawodowych trafił w grudniu również wiceprezes Samsunga Kang Kjeong Hun. Trzech innych dyrektorów spółki skazano w tym samym miesiącu za niszczenie dowodów w sprawie domniemanego oszustwa finansowego, które miało pozwolić na umocnienie pozycji Li Dze Jonga. Faktyczny lider Samsunga jest uwikłany w skandal korupcyjny, którego ujawnienie doprowadziło w 2017 r. do usunięcia z urzędu Park Geun Hie - pierwszej kobiety na stanowisku prezydenta Korei Płd.

Na początku lutego 2018 r. sąd apelacyjny w Seulu wydał w sprawie Li Dze Jonga wyrok dwóch i pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu. W sierpniu koreański sąd najwyższy odrzucił tę decyzję, co według komentatorów może oznaczać, że najwyższa instancja planuje dla menedżera surowszą karę - być może bez zawieszenia.

Od początku lutego w Samsungu działa siedmioosobowy zespół niezależnych ekspertów, który ma walczyć z korupcją w spółce. Jego przewodniczącym został były sędzia koreańskiego sądu najwyższego Kim Dzi Hjeong. Organ został powołany w styczniu w reakcji na problemy zarządzanego rodzinnie konglomeratu (czebolu). W opinii przytaczanych wówczas przez Reutera ekspertów ds. zarządzania korporacyjnego mógł to być ruch na pokaz, mający zapewnić polubowne traktowanie Li Dze Jonga. (PAP)

mk/ malk/