Algorytm oszacuje ryzyko koronawirusa u turystów z Chin

2020-02-19, 17:03 aktualizacja : 2020-02-19, 19:32
Malezyjska firma opracowała algorytm sztucznej inteligencji szacujący ryzyko wystąpienia koronawirusa u chińskich turystów - podała w środę agencja Reutera. Swoją nową usługę Spółka MYEG Services zaoferowała administracji państwowej w Malezji i na Filipinach.

Malezja wprowadziła tymczasowy zakaz wjazdu na teren kraju dla turystów z chińskich prowincji, w których wprowadzono blokady w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. W kraju zgłoszono 22 przypadki infekcji, na Filipinach zaś potwierdzono trzy przypadki zachorowań oraz jedną ofiarę śmiertelną.

Firma MYEG Services obiecuje, że stworzony przez nią w pełni zautomatyzowany system algorytmiczny pozwoli na ocenę ryzyka zdrowotnego dla konkretnej osoby z użyciem analizy danych geolokalizacyjnych oraz innych parametrów, takich jak odczyty pomiarów ciśnienia tętniczego czy liczby uderzeń serca, a także dane o częstotliwości korzystania z transportu zbiorowego.

Dodatkowo, system ma zapewniać administracji ciągłość kontaktu z turystami, co ma usprawnić ewentualne interwencje ze strony służb medycznych, zaalarmowanych np. o pogorszeniu się stanu zdrowia osoby objętej ryzykiem infekcji.

Narzędzie oferowane przez malezyjską spółkę powstało we współpracy z biurem podróży Phoenix Travel Worldwide z Pekinu. (PAP)

mfr/ malk/