Google ostrzega użytkowników Huaweia przed aplikacjami z zewnętrznych źródeł

2020-02-24, 16:11 aktualizacja : 2020-02-24, 16:49
Google ostrzega użytkowników nowych smartfonów Huaweia, w których oprogramowanie amerykańskiego koncernu nie jest zainstalowane domyślnie, przed pobieraniem go z zewnętrznych źródeł.

Serwis BBC cytuje wpis na blogu firmowym Google'a, w którym firma przypomniała, że obejmuje ją zakaz współpracy z Huaweiem w kwestii dostarczania oprogramowania dla nowych modeli smartfonów tego koncernu. Oprogramowanie, którego użytkownicy nowych telefonów Huawei nie znajdą na swoich urządzeniach, to m.in. popularny Gmail, Mapy Google, YouTube i sklep z aplikacjami Google Play.

Firma poinformowała, iż po zainstalowaniu tych programów z zewnętrznych źródeł nie będzie można z nich normalnie korzystać, gdyż Google nie zezwala na działanie swoich usług na urządzeniach bez odpowiedniej certyfikacji, których bezpieczeństwo może zostać naruszone. Koncern ostrzega też, że zewnętrzna instalacja aplikacji przez użytkowników pociąga za sobą również ryzyko pobrania oprogramowania zainfekowanego przez hakerów i większe zagrożenie bezpieczeństwa korzystających ze smartfonów chińskiej firmy.

Google obecnie może współpracować z Huaweiem jedynie w zakresie dostarczania usług dla telefonów i innych urządzeń, które wypuszczono na rynek przed 16 maja 2019 roku. W maju ubiegłego roku chiński koncern został wpisany na tzw. czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu, na której znajdują się podmioty nie mogące kupować amerykańskich technologii ani współpracować z firmami z USA.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa od wielu miesięcy argumentuje, że produkty Huaweia niosą ze sobą potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i mogą zostać wykorzystane przez Pekin do celów szpiegowskich. Huawei systematycznie odpiera stawiane mu zarzuty.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku Huawei był drugim najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie po południowo-koreańskim Samsungu. (PAP)

mfr/ malk/