VW planuje skrócone zmiany dla 80 tys. pracowników w Niemczech

2020-03-25, 13:25 aktualizacja : 2020-03-25, 14:31
Koncern motoryzacyjny Volkswagen planuje wprowadzenie zmian w niepełnym wymiarze godzin dla ok. 80 tys. pracowników w niemieckich zakładach firmy. Ma to związek z epidemią Covid-19, przez którą stanęła produkcja w europejskiej sieci fabryk VW – podała agencja Bloomberga.

Rzecznik Volkswagena przekazał, że skrócone zmiany zostaną wprowadzone w zakładach w niemieckich krajach związkowych: Dolna Saksonia, Hesja i Saksonia. Ten tryb ma obowiązywać do 3 kwietnia.

Należące do grupy VW marki Audi, Porsche i producent ciężarówek MAN także zgłosiły władzom potrzebę wprowadzenia skróconych zmian. Celem tego kroku jest redukcja kosztów pracy w czasie epidemii koronawirusa.

Według niemieckiego prawa w przypadku zarządzenia zmian w niepełnym wymiarze godzin państwo musi opłacić część wynagrodzenia pracowników.

Zarówno małe, jak i duże firmy zmagają się obecnie z utrudnieniami "dużo poważniejszymi" od kryzysu finansowego z 2008-2009 r. – wskazał członek rady nadzorczej VW Bernd Althusmann, będący także ministrem ekonomii Dolnej Saksonii.

To właśnie w Dolnej Saksonii znajduje się główna siedziba Volkswagena – przypomniał Bloomberg.

Grupa VW zatrudnia na świecie ok. 670 tys. osób. W zeszłym tygodniu koncern ogłosił, że jest zmuszony zatrzymać produkcję w europejskich zakładach. Montaż stoi obecnie także w innych regionach, m.in. Ameryce Południowej. Robotnicy wracają już jednak do pracy w chińskich fabrykach – wskazała agencja. (PAP)

kso/ mk/