Eksperci jednoczą się w walce z hakerami żerującymi na pandemii

2020-03-26, 16:37 aktualizacja : 2020-03-26, 17:38
Eksperci z branży cyberbezpieczeństwa jednoczą się w walce z hakerami żerującymi na pandemii koronawirusa - podaje w czwartek agencja Reutera. W ramach międzynarodowej grupy chęć działania zgłosiło już 400 wolontariuszy.

W ramach grupy o nazwie Covid-19 CTI League zrzeszeni są doświadczeni eksperci z ponad 40 krajów, reprezentujący firmy m.in. takie jak Microsoft czy Amazon.

Głównym celem formacji będzie walka z hakerami wykorzystującymi pandemię jako okazję m.in. do ataków na placówki służby zdrowia oraz inne podmioty znajdujące się na froncie walki z koronawirusem - przekazał Reuterowi jeden z czterech współtwórców grupy, związany ze środowiskiem konferencji DefCon Mark Rogers.

Eksperci mają zajmować się również ochroną sieci telekomunikacyjnych oraz usług, z których pracownicy wykonujący swoje obowiązki zdalnie korzystają w domowych warunkach pracy. Grupa ma wykorzystywać do pracy kontakty w środowisku usługodawców internetowych i dostawców infrastruktury sieciowej, by odpierać ataki phishingowe i działania cyberprzestępcze mające na celu wyłudzenia finansowe wykorzystujące strach przed pandemią Covid-19.

Według Rogersa działalność wolontariuszy wchodzących w skład grupy jest entuzjastycznie przyjmowana przez organy ścigania, które na poziomie międzynarodowym zdają sobie sprawę z powagi zagrożenia stwarzanego podczas pandemii przez aktywność cyberprzestępczą.

W ostatnich dniach media informowały o nasileniu liczby internetowych wyłudzeń oraz cyberataków na szpitale, laboratoria i inne instytucje zajmujące się opieką nad chorymi, prowadzeniem testów na obecność koronawirusa i poszukiwaniem leków. (PAP)

mfr/ mk/