Podczas pandemii chętniej słuchane radio; spadek statystyk w streamingu muzyki

2020-03-29, 07:31 aktualizacja : 2020-03-29, 11:23
Podczas pandemii rośnie słuchalność radia, natomiast usługi streamingowe oferujące muzykę na żądanie notują spadek zainteresowania użytkowników - donosi serwis internetowy BBC, powołując się na dane nadawców radiowych i firm analitycznych.

Według spółki medialnej Global, do której należą brytyjskie rozgłośnie LBC i Capital FM, słuchalność radia w internecie wzrosła w czasie pandemii koronawirusa o 15 proc.

BBC z kolei poinformowało, że stacje radiowe tego nadawcy są słuchane obecnie przez 18 proc. więcej odbiorców, niż to miało miejsce jeszcze w ubiegłym tygodniu.

Dane dwóch amerykańskich firm analitycznych wskazują natomiast, że użycie aplikacji do strumieniowania muzyki na żądanie, takich jak Spotify, spadło o około 8 proc. w związku z pandemią.

Dyrektor działu BBC ds. radia i edukacji James Purnell ocenia, że "w czasie, kiedy dochodzi do znaczących wydarzeń na świecie, ludzie częściej słuchają radia, gdyż poszukują informacji i analiz, ale także muzyki, rozrywki i towarzystwa".

Organizacja Rajar, która dostarcza w Wlk. Brytanii oficjalnych danych na temat słuchalności poszczególnych stacji radiowych, jeszcze nie opublikowała swoich statystyk.

BBC podkreśla, że gdy mowa o spadku popularności platform do strumieniowania muzyki na żądanie, prawidłowość ta nie dotyczy wszystkich tego rodzaju podmiotów. Według danych firmy Primephonic oferującej muzykę klasyczną na żądanie, słuchalność jej nagrań wzrosła o około 20 proc. od chwili, kiedy w wielu krajach europejskich wdrożono nakaz izolacji społecznej i zbiorowej kwarantanny. (PAP)

mfr/ mk/