Raport: UE może więcej inwestować w rozwój technologii kosmicznych

2020-06-30, 14:42 aktualizacja : 2020-06-30, 14:39
UE może więcej inwestować w rozwój technologii kosmicznych i eksplorację kosmosu - wynika z raportu, do którego dotarła agencja Reutera. Według komisarza Thierry'ego Bretona, Unia Europejska chce w branży kosmicznej zredukować dystans dzielący ją od USA i Chin.

Z raportu wynika, że Unia Europejska chce podpisać wartą miliard euro umowę z firmą Arianespace wystrzeliwującą rakiety na orbitę na zasadach rynkowych. Arianespace zlokalizowana jest we Francji, a współpraca z nią pozwoli całej Unii na zwiększenie zaangażowania w innowacje z dziedziny lotów kosmicznych.

"Kosmos to jeden z mocnych punktów Europy i obecnie chcemy przyspieszyć w tej dziedzinie" - powiedział Reutersowi komisarz Breton. Jak dodał, UE będzie chciała w swoich działaniach wykorzystywać rakiety wielokrotnego użytku.

Breton według mediów naciska na przeznaczenie dodatkowych 16 mld euro na program eksploracji kosmosu. Pieniądze te miałyby zostać wydzielone na ów cel w ramach nowego budżetu unijnego, a miliard euro trafiłby wówczas do Europejskiego Funduszu Kosmicznego na rozwój start-upów związanych z branżą kosmiczną.

Unia Europejska według Reutersa chce również w przyszłości stworzyć własny system satelitów, które będą zdolne do zapewnienia połączenia wysokich prędkości z internetem na całym kontynencie. System miałby działać w sposób zbliżony do Starlinka opracowanego przez firmę SpaceX Elona Muska. (PAP)

mfr/ mam/