Szef MON: NCBC odparło ponad 20 tys. ataków cybernetycznych

2020-07-03, 12:57 aktualizacja : 2020-07-03, 13:43
Ponad 20 tys. ataków hackerskich odparło w pierwszym kwartale tego roku Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w piątek w Warszawie wziął udział w ceremonii nadania sztandaru NCBC.

"NCBC funkcjonuje od roku, ale przez ten czas osiągnęło wiele sukcesów – ponad 20 tys. ataków hackerskich odpartych tylko w pierwszym kwartale tego roku przez żołnierzy i pracowników NCBC, ponad 100 kampanii dezinformacyjnych, w których interweniowało Centrum" – powiedział minister.

Zapewnił, że znaczenie działań w cyberprzestrzeni i rolę NCBC docenia także prezydent. "Wielokrotnie rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą, zwierzchnikiem sił zbrojnych, na temat wyzwań XXI wieku, te wyzwania znalazły odzwierciedlenie w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP" – powiedział Błaszczak.

Minister wręczył certyfikaty szkołom, w których zostaną powołane klasy ze specjalizacją informatyczną, w tym cyberbezpieczeństwa w ramach programu Cyber.mil.pl. MON zapewni tym szkołom wsparcie dydaktyczne i finansowe.

Szef MON podpisał też koncepcję utworzenia Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Ma ono szkolić i przygotowywać przyszłe kadry do działań w cyberprzestrzeni, konsolidować potencjał ekspercki oraz wspierać ministra obrony w rozwijaniu współpracy i kształtowaniu kierunków rozwoju w sferze cyberbezpieczeństwa, kryptologii i technik informatycznych; ma również współpracować z wojskami obrony cyberprzestrzeni innych państw NATO. (PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ mok/