Ars Technica: nowa, tańsza linia Apple Watch SE ma konkurować z FitBitem

2020-09-16, 10:36 aktualizacja : 2020-09-16, 12:09
Zapowiedziana przez koncern Apple nowa, tańsza linia inteligentnych zegarków Apple Watch SE ma konkurować z produktami firmy FitBit przejętej przez Google - ocenia serwis Ars Technica, komentując zaprezentowane na dorocznej konferencji nowości firmy z Cupertino.

Apple Watch SE to tańsza alternatywa dla zapowiedzianych podczas konferencji nowych zegarków Apple Watch Series 6.

Nowa, szósta z kolei linia smartwatchy Apple'a wyposażona będzie w kolejne funkcje monitorowania stanu zdrowia użytkownika, takie jak np. pomiar natlenienia krwi z użyciem specjalnej aplikacji, który ma trwać zaledwie 15 sekund i służyć monitorowaniu objawów astmatycznych, oraz ostrzegać przed potencjalnymi symptomami związanymi z zaburzeniami pracy serca.

Funkcje monitorowania stanu zdrowia zostały - jak poinformowało Apple - opracowane we współpracy z wiodącymi w USA instytucjami naukowymi z dziedziny medycyny, z którymi zrealizowano trzy nowe programy badawcze poświęcone m.in. podnoszeniu standardu życia osób chorych na astmę oraz wykorzystania danych w prewencji chorób serca.

Zegarki mają działać w oparciu o dwurdzeniowy procesor S6 Apple'a bazujący na wyprodukowanym przez firmę czipie A13 Bionic. Wyświetlacz urządzeń Series 6 ma być dwa razy jaśniejszy niż poprzedniej generacji (Series 5) - obiecuje producent.

Wraz z nową serią inteligentnych zegarków Apple zaoferuje swoim użytkownikom aplikację Fitness+, która będzie umożliwiała im wybór szeregu programów ćwiczeniowych do odtwarzania w oparciu o Apple TV. Ćwiczenia mają być podczas wykonywania synchronizowane z zegarkiem zapisującym dane pozwalające później porównywać osiągnięcia i wyniki. Na liście dostępnych aktywności znajdują się m.in. joga, jazda na rowerze, taniec, czy ćwiczenia na bieżni. Abonament na Fitness+ będzie kosztował 10 dolarów miesięcznie lub 80 dolarów na cały rok, a wraz z zakupem zegarka Apple Watch 3 lub nowszego, nowi użytkownicy otrzymają dostęp do programu na trzy miesiące za darmo.

Zegarki z nowej serii będą dostępne dla kupujących od 18 września, a ich cena będzie wynosić 399 USD za model GPS i Wi-Fi oraz 499 USD za model z łącznością komórkową. Tańsza linia Apple Watch SE dostępna jest od wtorku w cenach od 279 USD do 329 USD. (PAP)

mfr/ mam/