Powstaje branżowa organizacja cyfrowych firm z krajów Trójmorza

2020-09-23, 15:17 aktualizacja : 2020-09-23, 15:28
W Warszawie oficjalnie zawiąże się branżowa koalicja cyfrowa krajów Trójmorza – CEE Digital Coalition, która ma być zapleczem doradczym dla rządów w tworzeniu regulacji dotyczących kwestii cyfrowych - podał Związek Polska Cyfrowa w komunikacie.

Koalicja jest inicjatywą Związku Cyfrowa Polska oraz sektora nowoczesnych technologii z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Według komunikatu do zawarcia koalicji dojdzie podczas piątkowej konferencji CEE Digital Summit 2020, gdzie zostanie również przyjęta Warszawska Deklaracja Cyfrowa – dokument określający najważniejsze zagadnienia i postulaty dotyczące gospodarki cyfrowej krajów regionu Trójmorza.

W skład CEE Digital Coalition wejdzie 14 organizacji branży cyfrowej i nowoczesnych technologii z 11 krajów: z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

"Koalicja ma pełnić rolę swoistego think thanku, który ma być zapleczem doradczym dla rządów w tworzeniu regulacji dotyczących kwestii cyfrowych oraz wzmacniać głos naszego sektora na forum całej Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

Koalicja zostanie oficjalnie powołana podczas piątkowego spotkania branży cyfrowej krajów Trójmorza – CEE Digital Summit – które odbędzie się w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Podczas piątkowego spotkania zostanie zaprezentowana i przyjęta Warszawska Deklaracja Cyfrowa (Warsaw Digital Declaration), dokument obejmujący najważniejsze zagadnienia i postulaty dotyczące gospodarki cyfrowej krajów Trójmorza.

"Celem Deklaracji jest pokazanie, że jako branża krajów Europy Środkowo-Wschodniej mamy zbieżne interesy, takie jak np. zbudowanie w naszym regionie infrastruktury cyfrowej i potencjału badawczo-rozwojowego jako zaplecza technicznego i naukowego, gdzie będą rozwijać się innowacyjne pomysły z zakresu np. sztucznej inteligencji i robotyki, które następnie będą wykorzystywane na całym świecie" - napisano w komunikacie. (PAP)

mww/ pad/