Facebook będzie blokował wszystkie profile powiązane z ruchem QAnon

2020-10-07, 12:48 aktualizacja : 2020-10-07, 14:34
Facebook zapowiedział, że będzie blokował wszystkie profile, strony oraz grupy powiązane z ruchem QAnon, w tym na Instagramie. Koncern przyznał, że poprzednia akcja usuwania kont rozsiewających teorie spiskowe i zachęcających do przemocy nie była wystarczająca.

Konta w jakikolwiek sposób powiązane z ruchem QAnon mają być usuwane przez Facebooka nawet jeśli w treściach przez nie zamieszczanych nie pojawią się wezwania do przemocy - donosi serwis Ars Technica.

W połowie sierpnia koncern Marka Zuckerberga usunął ze swojego głównego serwisu społecznościowego ponad 1500 powiązanych z kontrowersyjnym ruchem stron, grup oraz profili. Firma postanowiła wówczas interweniować jedynie w przypadkach, w których dochodziło do naruszenia zakazu zachęcania do przemocy. Teraz spółka zaostrza swoją politykę i rozszerza ją na wszystkie swoje platformy.

Według Facebooka z wyeliminowaniem kolejnych 6,5 tys. stron i grup, które "powiązane były z ponad 300 zmilitaryzowanymi ruchami społecznymi". Firma zapowiedziała, że będzie w dalszym ciągu usuwała profile tego rodzaju, a także blokowała konta administratorów skojarzonych z nimi grup i stron w związku z naruszeniami regulaminu usług - zarówno w swoim głównym serwisie społecznościowym, jak i na Instagramie.

"Jesteśmy przekonani, że te wysiłki, gdy chodzi o QAnon, muszą zostać wzmocnione" - oświadczyli cytowani przez AT przedstawiciele Facebooka. Jak zapowiada spółka zarządzana przez Zuckerberga, działania zmierzające do wyeliminowania kont QAnon będą miały charakter długotrwały, obejmując "nadchodzące dni i tygodnie".

Ruch QAnon zyskuje w internecie coraz większą popularność. Jego działalność wiąże się z teorią spiskową "Pizza Gate", która pojawiła się w sieci przed wyborami prezydenckimi w USA z 2016 roku. W jej myśl ówczesna kontrkandydatka obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa z ramienia Demokratów - Hillary Clinton - miała być powiązana z rzekomą siatką pedofilów-kanibali przetrzymującą porywane dzieci w piwnicy jednej z pizzerii. Według zwolenników internetowej persony identyfikującej się jedynie jako "Q" Trump prowadzi z kolei "tajną wojnę" przeciwko wzmiankowanej siatce, do której mieliby należeć przedstawiciele elit.

Ruch QAnon znany jest z promowania tej oraz innych teorii spiskowych, m.in. negujących istnienie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i skuteczność przyszłej szczepionki przeciwko chorobie COVID-19 przez niego wywoływanej. Działania grupy przełożyły się już w przeszłości na akty przemocy w świecie rzeczywistym. (PAP)

mfr/ mk/