USA wskazały 14 członków cybergangu oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy

2020-10-17, 07:30 aktualizacja : 2020-10-17, 09:29
Wymiar sprawiedliwości USA wskazał 14 członków zorganizowanej grupy cyberprzestępczej znanej jako QQAAZZ oskarżonych o pranie brudnych pieniędzy. Proceder który miał trwać od 2016 roku - informuje serwis Infosecurity Magazine.

Członkowie gangu, których służby zlokalizowały m.in. w Gruzji, Bułgarii, na Łotwie, w Belgii i Rumunii, mieli utrzymywać sieć setek korporacyjnych i indywidualnych rachunków bankowych, na które wpływały pieniądze wykradane przez cyberprzestępców podczas ataków hakerskich na instytucje finansowe z USA, ale i innych krajów świata.

To nie pierwsze oskarżenie skierowane przeciwko gangowi QQAAZZ - przypomina Infosecurity Magazine. W grudniu 2019 r. akt oskarżenia za podobne przestępstwa wystosowano wobec pięciu innych osób.

Według amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości defraudowane środki finansowe wykradane z kont bankowych ofiar były transferowane na rachunki kontrolowane przez gang, a następnie bardzo często wymieniane na kryptowaluty przy użyciu narzędzi pozwalających na ukrycie danych o źródle pochodzenia pieniędzy. QQAAZZ za swoje usługi pobierał wynagrodzenie w postaci 40- lub 50-procentowej prowizji, a następnie przelewał "wyprane" fundusze z powrotem do hakerów.

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania skoordynowano przeszukania w ponad 40 nieruchomościach zlokalizowanych w kilku krajach. Procesy przestępców rozpoczęły się już w USA, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Najwięcej osób zaangażowanych w proceder przestępczy zatrzymano na Łotwie. Przy okazji zatrzymań w Bułgarii miejscowe organy ścigania wykryły również zorganizowaną przestępczość nielegalnie pozyskującą bitcoiny powiązaną z działalnością grupy QQAAZZ - podaje Infosecurity Magazine. (PAP)

mfr/ mk/