Haker twierdzi, że włamał się na konto Trumpa na Twitterze; Biały Dom zaprzecza

2020-10-23, 14:22 aktualizacja : 2020-10-23, 15:20
Biały Dom zaprzecza słowom hakera twierdzącego, że włamał się na konto prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze. Według mężczyzny hasło dostępowe do profilu Trumpa na platformie brzmiało "maga2020!". Sam serwis podaje, że nie ma dowodów na włamanie.

Mężczyzna, który miał włamać się na konto Trumpa, poinformował o swoim czynie Biały Dom, zwracając uwagę na brak należytego zabezpieczenia prezydenckiego profilu w popularnym serwisie społecznościowym. Do udanej próby przejęcia profilu prezydenta miało dojść według niego w ubiegły piątek.

Badacz cyberbezpieczeństwa Victor Gevers miał odgadnąć hasło zabezpieczające konto za piątym razem i zdziwić się, że na profilu prezydenta nie jest aktywna dodatkowa warstwa zabezpieczeń, czyli uwierzytelnianie dwuskładnikowe - podaje serwis Ars Technica opisujący sprawę.

O działaniach Geversa jako pierwsze napisały niderlandzkie media powołujące się wyłącznie na jego relację. Magazyn "Vrij Nederland" dodatkowo zamieścił zrzut ekranu przesłany gazecie przez hakera, który ma stanowić dowód na to, iż istotnie udało mu się uzyskać dostęp do konta prezydenta USA na Twitterze.

Biały Dom oraz serwis Jacka Dorseya zgodnie twierdzą, że nie ma dowodów na to, iż mężczyźnie udało się naruszyć bezpieczeństwo konta Trumpa. Twitter poinformował ponadto, że konta polityków i osób szczególnie narażonych na ataki hakerskie są "proaktywnie chronione przez zaimplementowane tam dodatkowe środki bezpieczeństwa".

Gevers jest znany w środowisku eksperckim z branży cyberbezpieczeństwa, zasiada m.in. na fotelu prezesa w niderlandzkiej organizacji obsługującej zgłaszanie luk w oprogramowaniu Dutch Institute for Vulnerability Disclosure, a także współpracuje z organizacją GDI Foundation działającą w trzecim sektorze na rzecz poprawy standardów cyberbezpieczeństwa. (PAP)

mfr/ mk/