Firma z Dębicy stworzyła system do nauki żeglowania w VR

2020-10-29, 15:48 aktualizacja : 2020-10-29, 15:53
Firma Botmod z Dębicy na Podkarpaciu otrzyma niemal milion złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na wprowadzenie do sprzedaży systemu VR-SailSim, który służyć będzie do szkoleń żeglarskich w wirtualnej rzeczywistości.

Prezes firmy Paweł Goclon przekazał, że VR-SailSim obejmuje oprogramowanie umożliwiające manewrowanie jachtem morskim w wirtualnej rzeczywistości. Jak dodał, system "pozwala prowadzić stacjonarne szkolenia pod okiem doświadczonego instruktora, a w domowej wersji - doskonalić umiejętności żeglarskie lub samodzielnie zdobywać wiedzę teoretyczną i praktyczną z wykorzystaniem okularów VR i smartfona" – dodał.

Goclon podkreślił, że w systemie VR-SailSim manewrowanie jachtem morskim i zachowanie się jednostki oddaje warunki rzeczywiste. Finalna wersja systemu ma zawierać szereg modułów szkoleniowych i umożliwiać przejście całego szkolenia żeglarskiego, zdobycie stopnia żeglarza jachtowego i sternika morskiego. Pozwoli też trenować na różnych jachtach, o różnych porach dniach i w różnych warunkach pogodowych.

"Mamy możliwość wyboru kilku jednostek, każda z nich została osobno skonfigurowana przez eksperta, aby odzwierciedlała autentyczne zachowanie się jachtu. Tzw. minimalną wersję produktu zaprezentowaliśmy doświadczonym żeglarzom i byli pod wrażeniem, jak sterowanie z wykorzystaniem kontrolerów ruchu bądź kierownicy z przepustnicą jest bliskie sterowaniu na wodzie. Oczywiście, mieli uwagi, które pomogły nam poprawić system" – zaznaczył prezes Botmodu.

Wspomniana przez Goclona tzw. minimalna wersja produktu została przygotowana dzięki platformie startowej "Start In Podkarpackie" i już zyskała patronat Polskiego Związku Żeglarskiego. Otrzymane z PARP fundusze firma z Dębicy chce przeznaczyć na przygotowanie gotowego już do sprzedaży produktu. Zaoferowany zostanie on firmom szkoleniowym jako uzupełnienie kursów żeglarskich oraz osobom zainteresowanym żeglowaniem do trenowania "na sucho".

"Teraz zajmiemy się optymalizacją systemu. Poprawimy niedociągnięcia, a za pół roku chcemy zaoferować do sprzedaży kompletny program szkoleniowy zgodny z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego" – mówi założyciel start-upu.

Od początku działania podkarpackiej platformy dla start-upów, czyli od stycznia 2019 roku do połowy października 2020 roku, wpłynęło ponad tysiąc wniosków z pomysłami na innowacyjny produkt lub usługę. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która prowadzi platformę, podpisała 121 umów ze start-upami. Inkubację zakończyło już 91 firm, a 86 z nich może pochwalić się pozytywną rekomendacją do ubiegania się o dotację.

Botmod jest jedną z jedenastu spółek, które w październiku br. zdobyły niemal milion złotych dotacji w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. (PAP)

huk/ je/ mk/