O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Adam Szłapka w PE: UE wspólnie chce stać u boku obywateli Białorusi walczących o wolność

Unia Europejska jest zjednoczona w swojej determinacji, aby stać u boku obywateli Białorusi w walce o wolność i nadal będzie wywierać presję na reżim Łukaszenki - powiedział podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu minister ds. europejskich Adam Szłapka.

Minister ds. europejskich Adam Szłapka. Fot. PAP/	Marcin Obara
Minister ds. europejskich Adam Szłapka. Fot. PAP/ Marcin Obara

"Po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020, które nie były ani sprawiedliwe, ani wolne, Unia Europejska stale potępiała i nadal potępia represje przeciwko wszelkim częściom społeczeństwa białoruskiego ze strony reżimu Łukaszenki, w tym represje wobec dziennikarzy, niezależnych związkowców, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, osób, które należą do mniejszości narodowych” – powiedział minister podczas debaty pt. "Potrzeba podjęcia działań w celu rozwiązania problemu ciągłych represji i sfałszowanych wyborów na Białorusi".

Więcej

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Białoruś wyznaczyła datę "wyborów prezydenckich". Cichanouska: data reelekcji Łukaszenki

„Chcemy, aby ci, którzy są odpowiedzialni za naruszanie praw człowieka, byli pociągnięci do odpowiedzialności”

Dodał, że UE stale wzywa Mińsk do bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych. „Chcemy, aby ci, którzy są odpowiedzialni za naruszanie praw człowieka, byli pociągnięci do odpowiedzialności” – oznajmił.

Podkreślił, że niektóre osoby więzione są w warunkach, które zagrażają ich życiu i wymagają pilnego leczenia. "Przytrzymywanie osób w takich warunkach to pogwałcenie międzynarodowego prawa i zobowiązań Białorusi” – powiedział.

Przypomniał, że Białoruś nadal uczestniczy w nielegalnej wojnie Rosji wobec Ukrainy.

"Białoruś przyczyniła się do deportacji dzieci ukraińskich z terytoriów ukraińskich tymczasowo okupowanych przez Rosję. Od roku 2021 reżim organizuje również ataki hybrydowe na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej poprzez między innymi instrumentalizację migrantów. Jest to prowadzone w celach politycznych, we współpracy z Rosją” – powiedział Szłapka.

Poinformował, że choć Unia Europejska wdrożyła kilka tur sankcji indywidualnych i sektorowych wobec Mińska, jest gotowa nałożyć kolejne retorsje, jeśli reżim białoruski nie zmieni postępowania.

"Unia Europejska jest zjednoczona w swojej determinacji, aby stać u boku obywateli Białorusi w walce o wolność i nadal będzie wywierać presję na reżim Łukaszenki, a jednocześnie wspierać tych, którzy pracują na rzecz lepszej przyszłości Białorusi” – podsumował.

Na Białorusi nie ustają represje polityczne i regularnie dochodzi do nowych zatrzymań oraz procesów za udział w protestach powyborczych w 2020 roku, działalność opozycyjną czy po prostu komentarze w internecie. Według centrum Wiasna obecnie na Białorusi jest ponad 1,2 tys. więźniów politycznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ mhr/gn/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Przywódcy na szczycie unijnym skoncentrują się na szukaniu finansowania dla Ukrainy

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Szefowie MSZ państw UE rozszerzyli sankcje wobec rosyjskiej floty cieni

  • Marcin Bosacki. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Marcin Bosacki. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Bosacki: w grudniu musi zostać znalezione finansowanie dla Ukrainy na najbliższy rok

  • Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
    Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Kallas: jeśli Putin przejmie Donbas, będzie kontynuować podbój Ukrainy

Serwisy ogólnodostępne PAP