O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Zmienne strategie Trumpa. Politycy mówią o ryzyku zbrodni wojennej

Prezydent USA Donald Trump w desperacji szuka wyjścia z kryzysu w cieśninie Ormuz – oceniła w niedzielę agencja AP. Według analizy „nieobliczalna” strategia Białego Domu i groźba ataku na irańskie elektrownie budzą niepokój. Politycy i eksperci ostrzegają przed ryzykiem popełnienia zbrodni wojennej przez USA.

Donald Trump Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Donald Trump Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Agencja punktuje chaos decyzyjny Waszyngtonu. W piątek, próbując obniżyć ceny paliw przed wyborami, administracja po raz pierwszy od dekad zniosła część sankcji na irańską ropę. Jednak już w weekend Trump postawił ultimatum: otwarcie cieśniny Ormuz w 48 godzin albo zniszczenie systemu energetycznego Iranu.

„To byłaby zbrodnia wojenna”

Trump nie ma planu ponownego otwarcia cieśniny Ormuz, więc grozi atakiem na irańskie elektrownie cywilne. To byłaby zbrodnia wojenna” – ostrzegł cytowany przez AP demokratyczny senator Ed Markey.

Więcej

Prezydent USA Donald Trump. 	PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL
Prezydent USA Donald Trump. PAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Prezydent USA stawia ultimatum Iranowi: macie 48 godzin. Teheran odpowiada

Administracja odrzuca te zarzuty. Ambasador USA przy ONZ Mike Waltz argumentował, że elektrownie są uzasadnionym celem militarnym, gdyż kontroluje je Gwardia Rewolucyjna i zasilają one machinę wojenną.

Eksperci prawa wojskowego z kolei oceniają, że Trump „przecenił swoją zdolność do kontrolowania wydarzeń”. Geoffrey Corn, były podpułkownik armii USA, porównał tę taktykę do zasady „cel, pal, namierz”. Jego zdaniem rozkaz uderzenia w obiekty cywilne postawiłby amerykańskich dowódców przed dylematem prawnym odmowy wykonania rozkazu.

Nawet sojusznicy Waszyngtonu wykazują ostrożność – zauważa agencja. Izrael dystansuje się od pomysłu totalnej destrukcji. „Chcemy pozostawić wszystko w kraju nienaruszone, aby ludzie, którzy przyjdą po tym reżimie, byli w stanie go odbudować” – zaznaczył Yechiel Leiter, ambasador Izraela w USA.

Image
Autor: PAP/Michał Czernek
Autor: PAP/Michał Czernek

Iran blokuje ruch przez kluczową dla transportu ropy naftowej cieśninę Ormuz w odpowiedzi na ataki USA i Izraela, które rozpoczęły się 28 lutego. Irańskie siły zbrojne wielokrotnie uderzały w statki przemieszczające się przez cieśninę, powodując ograniczenie żeglugi i wzrost cen ropy na światowych rynkach. (PAP)

krp/ wr/ know/

Zobacz także

  • Tankowce w cieśninie Ormuz, fot. PAP/EPA/ALI HAIDER
    Tankowce w cieśninie Ormuz, fot. PAP/EPA/ALI HAIDER

    Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej grozi zupełną blokadą cieśniny Ormuz, jeśli USA spełnią swoje groźby

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

    Szef irańskiego parlamentu zagroził atakami na infrastrukturę energetyczną w reakcji na ultimatum Trumpa

  • Viktor Orban na konferencji CPAC Fot. PAP/EPA/ZOLTAN FISCHER / HANDOUT
    Viktor Orban na konferencji CPAC Fot. PAP/EPA/ZOLTAN FISCHER / HANDOUT

    Konferencja prawicy na Węgrzech. Trump z „całkowitym poparciem” dla Orbana

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    USA wycofają siły wojskowe z Hiszpanii i Niemiec? Trump zabrał głos

Serwisy ogólnodostępne PAP