O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

„Bambini” sprzedane. Padł nowy rekord za dzieło Abakanowicz

Nowy światowy rekord artystki. Wykonana w betonie grupa rzeźbiarska Magdaleny Abakanowicz, składająca się z 83 figur dziecięcych, nazwana przez artystkę „Bambini” pobiła swój własny rekord. Na aukcji Polswiss Art wieczorem 2 czerwca dzieło sprzedano za 13,4 mln zł.

Konstrukcja "Bambini" autorstwa Magdaleny Abakanowicz Fot. PAP/Radek Pietruszka
Konstrukcja "Bambini" autorstwa Magdaleny Abakanowicz Fot. PAP/Radek Pietruszka

- Wraz z opłatami aukcyjnymi kwota wyniosła 16,13 mln zł - poinformowała PAP Marta Rydzyńska. - To również najdrożej sprzedane na aukcji dzieło współczesnego polskiego artysty.

„Bambini” to jedna z najbardziej monumentalnych realizacji Magdaleny Abakanowicz (1930-2017). Jest to zarazem jedna z nielicznych przedstawiających dzieci. Abakanowicz podkreślała wagę tej pracy włączając ją w najważniejsze swoje wystawy, począwszy od Paryża w 1999 roku, poprzez Poznań, Bad Homburg, Madryt, Dusseldorf, Mediolan, Warszawę, Orońsko, Wrocław i Timisoarę. W ostatnim czasie „Bambini” można było zobaczyć na ich indywidualnej wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Więcej

Zobacz galerię (6)
Konstrukcja "Bambini" autorstwa Magdaleny Abakanowicz zaprezentowana na wystawie przedaukcyjnej w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w Warszawie, 26 bm. (rp/mgut) PAP/Radek Pietruszka
Konstrukcja "Bambini" autorstwa Magdaleny Abakanowicz zaprezentowana na wystawie przedaukcyjnej w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w Warszawie, 26 bm. (rp/mgut) PAP/Radek Pietruszka

„Bambini” - monumentalne dzieło Abakanowicz trafiło na aukcję

- Magdalena Abakanowicz sięgała po niemal niemożliwą skalę swoich realizacji osiągając bezkompromisową swobodę artystycznego wyrazu. Jej prace ustanowiły wiele rekordów rynku dzieł sztuki, przesuwając jego możliwe granice. To właśnie „Bambini” ustanowiły światowy rekord aukcyjny artystki, który dotąd nie został pobity. Dziś wieczorem jednak tak się stało - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP – Marzena Karpińska z Domu Aukcyjnego Polswiss Art.

W latach 1998-1999 Magdalena stworzyła swój wówczas najliczniejszy zespół rzeźbiarski – wykonaną w betonie grupę figur dzieci zatytułowaną „Bambini” („Dzieci”). Instalacja, pomyślana pierwotnie do Les Jardins du Palais Royal w Paryżu, stanowi jeden z najważniejszych zespołów postaci, które artystka tworzyła od połowy lat 70.

- „Bambini” Magdaleny Abakanowicz to „monumentalna refleksja”. Tym mocniejsza, że jako jedna z nielicznych przywołuje sylwetki nie dorosłych, a dzieci. Jest jedną z najważniejszych opowieści o człowieku końca XX wieku w sztuce światowej – zaznaczali przed aukcją marszandzi z Polswiss Art.

„Bambini” trwają w bezruchu, a jednak ich obecność jest dominująca. Mają wymiar uniwersalny, a zarazem boleśnie osobisty – charakteryzowano dzieło w katalogu aukcji. (PAP)

Anna Bernat

abe/ dki/ know/

Zobacz także

  • Akcja „Wielkie Serce dla Pawła Adamowicza". Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Akcja „Wielkie Serce dla Pawła Adamowicza". Fot. PAP/Marcin Gadomski

    „Wielkie Serce dla Pawła Adamowicza”. Mieszkańcy Gdańska oddali hołd zmarłemu prezydentowi [NASZE WIDEO]

  • Europosłanka, wdowa po prezydencie Adamowiczu Magdalena Adamowicz, poseł KO Piotr Adamowicz oraz córka prezydenta Teresa Adamowicz podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi w Europejskim Centrum Solidarności, fot. PAP/Andrzej Jackowski
    Europosłanka, wdowa po prezydencie Adamowiczu Magdalena Adamowicz, poseł KO Piotr Adamowicz oraz córka prezydenta Teresa Adamowicz podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej Pawłowi Adamowiczowi w Europejskim Centrum Solidarności, fot. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk. W ECS odsłonięto tablicę upamiętniającą Pawła Adamowicza [NASZE WIDEO]

  • Magdalena Adamowicz, fot. PAP/Marcin Gadomski
    Magdalena Adamowicz, fot. PAP/Marcin Gadomski

    Mocne słowa Magdaleny Adamowicz do prezesa PiS

  • Wdowa po prezydencie Pawle Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz (P) podczas "Światełka do Nieba" na zakończenie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, fot. PAP/Adam Warżawa
    Wdowa po prezydencie Pawle Adamowiczu, europosłanka Magdalena Adamowicz (P) podczas "Światełka do Nieba" na zakończenie 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, fot. PAP/Adam Warżawa

    Magdalena Adamowicz na WOŚP: Polska od wielu lat bije rekord dzielenia się dobrem [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP