O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bardzo trudne warunki turystyczne w Tatrach. TPN ostrzega przed zaspami śnieżnymi [NASZE WIDEO]

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg - powyżej górnej granicy nie widać przebiegu szlaków – informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). W Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Morskie Oko, Tatry. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Morskie Oko, Tatry. Fot. PAP/Grzegorz Momot

„Wiatr utworzył głębokie śnieżne zaspy w zagłębieniach terenu. Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście. Utrudnienie stanowi również niski pułap chmur w partiach graniowych, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń” – informuje TPN.

Poruszanie się w wyższych partiach gór wymaga zimowego doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. Konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu turystycznego jak: raki, czekan, kask, lawinowe ABC – to jest detektor, sonda i łopatka.

Na niżej położonych szlakach również zalega śnieg. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ miejscami jest ślisko. Wychodząc na spacery dolinami reglowymi mogą się przydać raczki antypoślizgowe i kijki.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

mmi/

Zobacz także

  • Turyści podczas długiego weekendu w Tatrach, fot. PAP/Grzegorz Momot
    Turyści podczas długiego weekendu w Tatrach, fot. PAP/Grzegorz Momot

    TOPR podsumował długi weekend w Tatrach

  • Krzyż na Giewoncie, fot. PAP/Grzegorz Momot
    Krzyż na Giewoncie, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Siedem osób porażonych piorunem na Giewoncie. Jedna jest ciężko ranna

  • Długi majowy weekend na Kasprowym Wierchu, fot. PAP/Grzegorz Momot
    Długi majowy weekend na Kasprowym Wierchu, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Tatry wciąż pod śniegiem. Na Kasprowym ponad pół metra. TPN apeluje o ostrożność

  • Zapełniony parking w Palenicy Białczańskiej, skąd prowadzi m.in. jeden z najpopularniejszych szlaków nad Morskie Oko. Fot. PAP/Grzegorz Momot
    Zapełniony parking w Palenicy Białczańskiej, skąd prowadzi m.in. jeden z najpopularniejszych szlaków nad Morskie Oko. Fot. PAP/Grzegorz Momot

    Majówka w Tatrach: 22 turystów potrzebowało pomocy TOPR

Serwisy ogólnodostępne PAP