O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biejat: Stany Zjednoczone grają dziś na osłabienie Europy

Stany Zjednoczone grają dziś na osłabienie, dzielenie Europy - oceniła kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Tymczasem Europa ma szansę być silna - dodała.

Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Obara
Magdalena Biejat. Fot. PAP/Marcin Obara

"Stany Zjednoczone dzisiaj, pod wodzą prezydenta Donalda Trumpa, grają na osłabienie Europy, na wyrugowanie jej z rozmów pokojowych, na dzielenie Europy. Administracja działa tak naprawdę na to, żeby Europa była podzielona, żeby Europa nie miała swojej podmiotowości, żeby Europa była zmarginalizowana. Tymczasem Europa ma szansę być silna" - powiedziała w niedzielę w Elblągu Magdalena Biejat, odnosząc się do dobiegającej końca Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Los Europy zależy od nas" - dodała.

Więcej

Donald Trump Fot. PAP/EPA/JASON SZENES
Donald Trump Fot. PAP/EPA/JASON SZENES

Dlaczego rozmowa Trumpa z Putinem trwała dłużej niż z Zełenskim? Rubio wyjaśnia

Jak mówiła, "Europa ma szansę zadbać o swoją podmiotowość i ma szansę nie zgodzić się na absurdalną sytuację, w której Donald Trump ustali sobie plan wykorzystania metali ziem rzadkich w Ukrainie, ale będzie oczekiwać, że to wojska Unii Europejskiej będą dbały o bezpieczeństwo tego planu".

W opinii kandydatki na prezydenta ani Polska, ani Europa nie powinny zgodzić się na to, by decyzje dotyczące wojny w Ukrainie zapadały bez udziału tych krajów, a jedynie pomiędzy Trumpem i Putinem. Przyznała, że rozmowy między Putinem a Trumpem przypominają jej Jałtę. "Nie możemy się zgodzić na to, żeby Europa nie miała nic do powiedzenia w tej kwestii. I tutaj zgodzę się z premierem Donaldem Tuskiem: Europa musi przygotować i wypracować własny plan pokojowy dla Ukrainy" - powiedziała Biejat. Dodała, że opowiada się za Ukrainą zarówno w Unii Europejskiej, jak i NATO.

"Możemy wypracować ten pokój wspólnie, możemy doprowadzić do zakończenia wojny, ale w taki sposób, żeby był to pokój stabilny i trwały, a nie taki, który pozwoli Putinowi się zregenerować i przystąpić znowu do ataku" - wskazała Biejat.

W ocenie Biejat w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska i pozostałe kraje basenu Morza Bałtyckiego mogą być liderami "w tworzeniu nowej polityki w stosunku do Rosji, w stosunku do Stanów Zjednoczonych". "Te kraje również mogą być liderem wypracowania wspólnego procesu zarówno inwestycji w sposób zintegrowany z zbrojenia w Europie i wspólnych zintegrowanych zakupów broni tak, żeby rzeczywiście wzmacniać nasz potencjał i naszą niezależność" - mówiła w Elblągu kandydatka Nowej Lewicy.

W zorganizowanej w stolicy Bawarii trzydniowej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa uczestniczy ponad 60 szefów państw i rządów oraz ponad 100 ministrów. W piątek amerykański wiceprezydent J.D. Vance swoje wystąpienie w Monachium w całości poświęcił ostrej krytyce europejskiej demokracji, oskarżając Europę o odejście od własnych wartości, stosowanie cenzury, ignorowanie wyborców i prześladowanie chrześcijan. Uznał to za największe zagrożenie dla Starego Kontynentu. Największym zagrożeniem dla Europy nie jest Rosja czy Chiny, ale zagrożenie od wewnątrz, odwrót Europy od niektórych z najbardziej podstawowych wartości - powiedział Vance.

Więcej

J.D. Vance Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
J.D. Vance Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

Vance: USA mogą wysłać wojska do Ukrainy, jeśli Rosja nie zgodzi się na jej niepodległość

Oceniając monachijskie wystąpienie wiceprezydenta USA, Biejat powiedziała, że nie rozumie polskich polityków, którzy popierają administrację prezydenta USA Donalda Trumpa. "Kompromitujące dla każdego polskiego polityka jest dalsze ustawianie się w roli klakiera Donalda Trumpa i jego kolegów" - oceniła. Dodała, że "dzisiaj polityka Donalda Trumpa to jest polityka nowego kolonializmu, to jest polityka, która ma na celu marginalizowanie Europy, a w niej Polski".

Drugi dzień konferencji w Monachium zdominował temat działań na rzecz pokoju w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski ocenił, że gwarancję bezpieczeństwa dla Ukrainy mogą dać wyłącznie państwa NATO na czele z USA. Prowadzenie wspólnej polityki potwierdził sekretarz generalny Sojuszu Mark Rutte. Ukraiński przywódca wyraził też opinię, że NATO nie ma odpowiedzi na żądania przywódcy Rosji Władimira Putina. Powiedział, że gwarancje bezpieczeństwa dla jego państwa nie będą działać, póki nie staną za nimi USA.

W sobotę na platformie X premier Donald Tusk zaapelował o pilne przygotowanie europejskiego planu działania dotyczącego przyszłości Ukrainy oraz bezpieczeństwa regionu. Jak stwierdził, w przeciwnym razie "inni globalni gracze" zadecydują o naszej przyszłości - niekoniecznie w zgodzie z interesami Europy". Dodał, że taki plan "musi być przygotowany już teraz". "Nie ma czasu do stracenia" - napisał premier. (PAP)

jwo/ pad/

Zobacz także

  • Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Fot.  PAP/Marcin Obara/Radek Pietruszka/Tomasz Gzell
    Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia, Grzegorz Braun, Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen. Fot. PAP/Marcin Obara/Radek Pietruszka/Tomasz Gzell

    Wybory 2025. Na kogo głosowali wyborcy przegranych w I turze?

  • Łódź. Obchody Święta Pracy z udziałem Lewicy i OPZZ, fot. PAP/Marian Zubrzycki
    Łódź. Obchody Święta Pracy z udziałem Lewicy i OPZZ, fot. PAP/Marian Zubrzycki

    Biejat: Polska nowoczesna stawia w centrum ludzi pracy

  • Senator Lewicy Piotr Woźniak, fot. PAP/Marcin Obara
    Senator Lewicy Piotr Woźniak, fot. PAP/Marcin Obara

    Biejat: będzie głosowanie ws. wykluczenia z klubu senatora Woźniaka

  • Magdalena Biejat. Fot. PAP/Kasia Zaremba
    Magdalena Biejat. Fot. PAP/Kasia Zaremba

    Biejat: mieszkanie jest prawem, a nie towarem

Serwisy ogólnodostępne PAP