O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gdańsk. M2WŚ i Instytut Pileckiego podpisały porozumienie

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego podpisały porozumienie o współpracy, której głównym celem będzie upamiętnienie historii Narodu Polskiego w czasie II wojny światowej oraz świadectw dotyczących totalitaryzmów XX wieku.

Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. PAP/	Andrzej Jackowski
Wystawa stała Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. PAP/ Andrzej Jackowski

Jak podali w komunikacie przesłanym PAP przedstawiciele obu instytucji, w niedzielę Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Instytutu Pileckiego i rodzinami "Zawołanych po imieniu".

Więcej

Film opowiada o ostatnim, 1,5 rocznym okresie życia Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski. Fot. mat. pras
Film opowiada o ostatnim, 1,5 rocznym okresie życia Witolda Pileckiego i jego ochotniczej misji do Polski. Fot. mat. pras

Film o jednym z największych bohaterów II wojny światowej. Kryptonim „Klasztor” - Dopaść Pileckiego

Planowane jest wypożyczenie przez Muzeum II Wojny Światowej pamiątek rodziny Ulmów, które zostały przekazane Instytutowi przez Jerzego Ulmę podczas V Zjazdu Rodzin "Zawołanych po imieniu" 31 sierpnia br. w Gdańsku.

Dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego Wojciech Kozłowski przekazał w przesłanym PAP komunikacie, że gdy powstanie zapowiedziana nowa aranżacja historii rodziny Ulmów na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej, "to te ważne przedmioty ubogacą nie tylko wystawę Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów, ale także będą mogły być prezentowane w Gdańsku".

"Podobnie jak dr Wojciech Kozłowski cieszę się z podpisania porozumienia o współpracy. Dokumenty takie niekiedy mają charakter wyłącznie formalny. To nie ten przypadek. Porozumienie już wypełniliśmy treścią. 1 września mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Muzeum rodziny Zawołanych po Imieniu. Zaplanowaliśmy już współpracę edukacyjną. Niedługo na naszej wystawie pojawi się cenny artefakt należący niegdyś do rodziny Ulmów – podkreśla w przesłanym komunikacie dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prof. Rafał Wnuk. (PAP)

kszy/ dki/gn/

Zobacz także

  • Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Prezydent Karol Nawrocki. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Prezydent: Polacy mają prawo do mówienia, że w czasie II wojny światowej wyjątkowo cierpieli

  • Uczestnicy manifestacji przed budynkiem Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
    Uczestnicy manifestacji przed budynkiem Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

    Politycy PiS chcą zmiany tytułu wystawy „Nasi chłopcy” i korekty jej treści

  • Karol Nawrocki Fot. Przemysław Piątkowski
    Karol Nawrocki Fot. Przemysław Piątkowski

    Śledztwo w sprawie apartamentów. Karol Nawrocki jedno, prokuratura drugie

  • Westerplatte. Fot. PAP/Marcin Gadomski
    Westerplatte. Fot. PAP/Marcin Gadomski

    Zniszczono polskie flagi na Westerplatte. Muzeum złożyło zawiadomienie

Serwisy ogólnodostępne PAP