O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Z wycieczkowca MV Hondius ewakuowano trzy osoby podejrzane o zarażenie hantawirusem

Trzy osoby z podejrzeniem zakażenia hantawirusem – obywatele Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec – zostały ewakuowane ze statku wycieczkowego u wybrzeży Wysp Zielonego Przylądka – poinformowało w środę holenderskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MV Hondius. Fot. PAP/ EPA/ELTON MONTEIRO
MV Hondius. Fot. PAP/ EPA/ELTON MONTEIRO

Dwie z tych osób są chore, a trzecia miała bliski kontakt z osobą, u której potwierdzono hantawirusa.

Niemiecki dziennik Bild powiadomił, że osoba z niemieckim obywatelstwem zostanie przewieziona do szpitala w Duesseldorfie.

Wśród ewakuowanych są dwie osoby z załogi. „Wszyscy troje są w stanie stabilnym, a u jednej osoby nie ma symptomów” – powiedziała przedstawicielka WHO na Wyspach Zielonego Przylądka Ann LIndstrand.

Troje pasażerów statku MV Hondius - holenderskie małżeństwo i Niemka – zmarło z powodu hantawirusa, jedna osoba z brytyjskim obywatelstwem jest hospitalizowana w Johannesburgu i jedna w Zurichu.

Więcej

Wycieczkowiec MV Hondius. Fot. PAP/EPA/ELTON MONTEIRO
Wycieczkowiec MV Hondius. Fot. PAP/EPA/ELTON MONTEIRO

Hantawirus na statku MV Hondius. Zapadła decyzja dot. pasażerów z objawami

Do tej pory potwierdzono zarażenie patogenem u trzech osób: zmarłej Holenderki, Brytyjki leczonej w Johannesburgu i mężczyzny, który pod koniec kwietnia wrócił do Szwajcarii, po wcześniejszym rejsie Hondiusem i jest obecnie leczony w szpitalu w Zurichu.

Statek, pod holenderską banderą Hondius, stoi teraz na kotwicy w pobliżu portu w stolicy Wysp Zielonego Przylądka, Prai. Na pokładzie znajduje się 88 pasażerów i 29 osób załogi – osoby 23 narodowości.

Zaraz po ewakuacji Hondius skieruje się na Wyspy Kanaryjskie, gdzie, jak podało we wtorek wieczorem hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia, przybędzie za 3 lub 4 dni.

Więcej

Maciej Wiewiór: monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami sanitarnymi. Fot. Adobe Stock/Strikernia
Maciej Wiewiór: monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami sanitarnymi. Fot. Adobe Stock/Strikernia

Rzecznik MSZ: obywatel Polski, który jest na statku, gdzie potwierdzono zakażenie hantawirusem, nie potrzebuje wsparcia medycznego

Na tym etapie WHO uważa, że pierwsi chorzy na Hobiusie zarazili się hantawirusem jeszcze na lądzie, po czym doszło do przeniesienia go z człowieka na człowieka – powiedziała szefowa wydziału zapobiegania pandemiom w WHO Maria Van Kerkhove.

Podkreśliła jednak, że do zarażenia między ludźmi może dojść tylko w razie bardzo bliskich kontaktów. - Zagrożenie dla szerokich kręgów społecznych jest niewielkie. To nie jest wirus rozprzestrzeniający się jak grypa czy Covid-10 – zaznaczyła.

Hantawirusy są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Przenoszą się przez kontakt z odchodami, moczem lub śliną gryzoni. Mogą wywoływać ciężkie choroby układu oddechowego. W rzadkich przypadkach wirusy mogą być też przenoszone między ludźmi. (PAP)

mw/ kj/ kgr/

Zobacz także

  • Wycieczkowiec MV Hondius. Fot. PAP/EPA/ELTON MONTEIRO
    Wycieczkowiec MV Hondius. Fot. PAP/EPA/ELTON MONTEIRO

    Hantawirus na statku MV Hondius. Zapadła decyzja dot. pasażerów z objawami

  • Maciej Wiewiór: monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami sanitarnymi. Fot. Adobe Stock/Strikernia
    Maciej Wiewiór: monitorujemy sytuację i jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami sanitarnymi. Fot. Adobe Stock/Strikernia

    Rzecznik MSZ: obywatel Polski, który jest na statku, gdzie potwierdzono zakażenie hantawirusem, nie potrzebuje wsparcia medycznego

  • Wielki wycieczkowiec w pobliżu Nicei, fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
    Wielki wycieczkowiec w pobliżu Nicei, fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER

    Spór o wielkie wycieczkowce na Lazurowym Wybrzeżu. Władze regionu nie zgadzają się z merem Nicei

  • Demonstracja w Batumi przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Fot. Twitter
    Demonstracja w Batumi przeciwko wpłynięciu do portu wycieczkowca z rosyjskimi turystami. Fot. Twitter

    Kolejne protesty przeciwko przybyciu rosyjskiego wycieczkowca. Są zatrzymani

Serwisy ogólnodostępne PAP