O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

HRW: Izrael dokonuje zbrodni wojennych, przesiedlając cywilów w Strefie Gazy

Powtarzające się przesiedlenia ludności cywilnej organizowane przez armię izraelską w Strefie Gazy stanowią zbrodnie wojenne i noszą znamiona czystek etnicznych – alarmuje w opublikowanym w czwartek raporcie organizacji broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Strefa Gazy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HAITHAM IMAD
Strefa Gazy (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/HAITHAM IMAD

Więcej

Dziecko w Strefie Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD
Dziecko w Strefie Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

ONZ: 70 proc. ofiar śmiertelnych wojny Izraela z Hamasem to kobiety i dzieci [WIDEO]

Izraelskie władze twierdzą, że wzywają Palestyńczyków do opuszczenia domów ze względu na nakazy wydane przez wojsko w związku prowadzonymi działaniami przeciwko terrorystycznemu ugrupowaniu Hamas. W ich opinii ma to na celu ochronę życia i zdrowia tych ludzi.

"Izrael powinien w każdym przypadku wykazać, że wysiedlenie ludności cywilnej jest jedyną opcją" zgodną z międzynarodowym prawem humanitarnym – podkreśliła cytowana przez AFP prawniczka i badaczka HRW Nadia Hardman. Jak dodała, Izrael nie może usprawiedliwiać przymusowej ewakuacji wyłącznie obecnością wojska.

Rzecznik HRW na Bliski Wschód Ahmed Benchemsi dodał, że "systematyczne doprowadzanie do sytuacji, w której duże połacie Strefy Gazy stają się niezdatne do zamieszkania", nosi znamiona "czystki etnicznej". W raporcie HRW podkreśla, że władze Izraela prowadzą przesiedlenia, dążąc do tego, by niektóre obszary już "pozostały bezludne".

W październiku ONZ oszacowała, że w wyniku trwającej wojny przesiedlonych zostało 1,9 mln z 2,4 mln mieszkańców Strefy Gazy.

Raport HRW powstał na podstawie wywiadów z mieszkańcami półenklawy, zdjęć satelitarnych oraz publicznych danych zebranych do sierpnia 2024 roku. Autorzy podkreślili, że nie uwzględniono w nim przymusowego przesiedlenia co najmniej 100 tys. ludzi z północnej części Strefy Gazy do miasta Gaza i okolic w wyniku trwającej tam od ponad miesiąca ofensywy izraelskiego wojska.(PAP)

mzb/ akl/ grg/

Zobacz także

  • Strefa Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER
    Strefa Gazy Fot. PAP/EPA/MOHAMMED SABER

    Hamas: rozmawiamy z USA, jesteśmy gotowi, by oddać władzę

  • Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
    Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    Trwają intensywne ataki Izraela na Strefę Gazy [WIDEO]

  • Żołnierze palestyńscy z trumną z ciałem Sziri Bibas podczas wymiany z Izraelem. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD
    Żołnierze palestyńscy z trumną z ciałem Sziri Bibas podczas wymiany z Izraelem. Fot. PAP/EPA/HAITHAM IMAD

    "Koniec impasu w rozmowach z Izraelem". Ważne oświadczenie Hamasu [WIDEO]

  • Wojskowy helikopter przewozi uwolnionego izraelskiego zakładnika. Fot. PAP/EPA/	ATEF SAFADI
    Wojskowy helikopter przewozi uwolnionego izraelskiego zakładnika. Fot. PAP/EPA/ ATEF SAFADI

    Był więziony przez 10 lat. Hamas wypuścił ostatniego izraelskiego zakładnika

Serwisy ogólnodostępne PAP