O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Irański MSZ: USA zwróciły się z propozycją negocjacji, ale nie doszło do żadnych rozmów

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu przekazało w poniedziałek, że dostało od USA propozycję negocjacji, ale zaprzeczyło, by od wybuchu wojny doszło do jakichkolwiek rozmów. Prezydent USA Donald Trump twierdzi, że rokowania trwają.

Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Minister spraw zagranicznych Iranu Abbas Aragczi. Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

„W minionych dniach dostaliśmy za pośrednictwem pewnych państw (...) amerykańską prośbę o rozpoczęcie negocjacji mających na celu zakończenie wojny” - przekazała państwowa irańska agencja Irna, cytując rzecznika MSZ Iranu Esmaila Bageiego. Rzecznik dodał, że od początku wojny nie prowadzono żadnych rozmów z USA.

Wcześniej w poniedziałek przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf napisał na platformie X: „nie doszło do żadnych negocjacji z USA, a fałszywe informacje są wykorzystywane do manipulacji rynków finansowych i ropy oraz do wyjścia z impasu, w którym znalazły się Stany Zjednoczone i Izrael”.

Więcej

Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL
Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

Trump odracza ataki na irańskie elektrownie, mówi o „produktywnych rozmowach” z Teheranem

Trump ogłosił tego dnia, że jego doradcy, Steve Witkoff i Jared Kushner rozmawiali z przedstawicielami Teheranu, a obie strony uzgodniły „główne punkty porozumienia”. Dodał, że wkrótce może dojść do zakończenia trwającej od 28 lutego wojny USA i Izraela z Iranem. Trump zasugerował, że cieśnina Ormuz może być kontrolowana wspólnie przez USA i Iran.

Trump: Iran tym razem negocjuje na poważnie

W kolejnej poniedziałkowej wypowiedzi Trump ocenił, że Iran tym razem negocjuje „na poważnie”.

Agencja Reutera podała w poniedziałek, że Waszyngton przesłał w sobotę prośbę o spotkanie z Ghalibafem. Teheran do tej pory nie odpowiedział - dodał Reuters, powołując się na irańskie źródło.

Serwis Axios, powołując się na izraelskie źródła, utrzymuje, że Witkoff i Kushner, jednak byli w kontakcie z Ghalibafem. Ponadto dziennikarz Axiosa Barak Rawid napisał na platformie X, że wiceprezydent USA J.D. Vance rozmawiał w poniedziałek z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Rozmowa miała dotyczyć otwarcia negocjacji z Iranem. Źródła Rawida przekazały mu, że w trakcie konwersacji politycy omówili elementy możliwego porozumienia z Iranem.

„Financial Times” napisał tego samego dnia, powołując się na źródła, że Pakistan stara się wejść w rolę mediatora i doprowadzić do końca wojny. Powołując się na dwie osoby bliskie sprawie, dziennik przekazał, że w niedzielę Trump rozmawiał z dowódcą pakistańskiej armii Asim Munirem. Gazeta dodała, że premier Pakistanu Shehbaz Sharif rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Iranu Masudem Pezeszkianem.

Rozmowy w Islamabadzie?

Według izraelskich urzędników jeszcze w tym tygodniu w stolicy Pakistanu Islamabadzie może dość do rozmów między USA a Iranem - podał Reuters, powołując się na źródła. (PAP)

awm/ adj/gn/

Tematy

Zobacz także

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
    Donald Trump Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

    Trump zagroził Iranowi zniszczeniem, jeśli ponownie zamknie cieśninę Ormuz

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz via CNP
    Donald Trump. Fot. PAP/EPA/Aaron Schwartz via CNP

    Trump zagroził Iranowi kolejnymi atakami. Teheran odpowiada

  • J.D. Vance podczas rozmów technicznych delegacji Stanów Zjednoczonych i Iranu Fot. PAP/EPA/URS FLUEELER / POOL
    J.D. Vance podczas rozmów technicznych delegacji Stanów Zjednoczonych i Iranu Fot. PAP/EPA/URS FLUEELER / POOL

    „Historyczne spotkanie”. Vance o „nowym rozdziale” w relacjach z Iranem

  • Siły USA: szlak jest otwarty. Fot. X/U.S. Central Command (zdjęcie ilustracyjne)
    Siły USA: szlak jest otwarty. Fot. X/U.S. Central Command (zdjęcie ilustracyjne)

    Dowództwo Centralne USA: cieśnina Ormuz otwarta

Serwisy ogólnodostępne PAP