O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kanclerz Niemiec: rozmawiałem telefonicznie z Trumpem o Ukrainie, Iranie i NATO

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował w piątek, że rozmawiał telefonicznie z wracającym z Chin prezydentem USA Donaldem Trumpem. Zgodnie z jego słowami przywódcy omówili „pokojowe rozwiązanie dla Ukrainy”, „skoordynowali stanowiska przed szczytem NATO w Ankarze” oraz zgodzili się, że „Iran musi otworzyć cieśninę Ormuz”.

Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/	SAMUEL CORUM / POOL
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz i prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ SAMUEL CORUM / POOL

„Odbyłem dobrą rozmowę telefoniczną z prezydentem USA Donaldem Trumpem w trakcie jego powrotu z Chin. Zgadzamy się w tym, że Iran musi podjąć się negocjacji. Musi także otworzyć cieśninę Ormuz. Teheran nie może zostać dopuszczony do posiadania broni nuklearnej” - napisał Merz na portalu X.

„Pokojowe rozwiązanie dla Ukrainy”

Kanclerz przekazał, że omówił z amerykańskim przywódcą również „pokojowe rozwiązanie dla Ukrainy”. „Skoordynowaliśmy nasze stanowiska przed szczytem NATO w Ankarze. USA i Niemcy są silnymi partnerami w silnym NATO” - dodał.

Więcej

Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/	Maxim Shemetov / POOL
Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/ Maxim Shemetov / POOL

Donald Trump: nie zobowiązałem się do niczego w sprawie Tajwanu

Szczyt NATO w Ankarze odbędzie się w dniach 7-8 lipca.

Była to pierwsza rozmowa telefoniczna między Trumpem a Merzem od momentu ogłoszenia na początku maja przez Pentagon decyzji o wycofaniu w ciągu roku 5 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec.Merz w marcu został przyjęty w Białym Domu. Od tego czasu kanclerz regularnie krytykował USA za sposób prowadzenia wojny z Iranem, powtarzając kilkukrotnie że Stany Zjednoczone nie mają w konflikcie przekonywującej strategii. Komentarze te były przyjmowane negatywnie przez Trumpa.(PAP)

mobr/ kj/gn/

Zobacz także

  • Kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
    Kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Merz o reformie systemu emerytalnego: bezczynność nie wchodzi w grę

  • Friedrich Merz. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS
    Friedrich Merz. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS

    Kanclerz Niemiec: propozycja nowego budżetu UE jest abstrakcyjnie wysoka

  • Okręt niemieckiej marynarki wojennej, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE
    Okręt niemieckiej marynarki wojennej, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

    Dwa okręty niemieckiej marynarki wojennej wpłynęły na Morze Czerwone

  • Premier Polski Donald Tusk i kanclerz Niemiec  Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
    Premier Polski Donald Tusk i kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

    Premier Tusk rozmawiał z kanclerzem Niemiec o Ukrainie. „Jesteśmy zgodni co do naszego kursu”

Serwisy ogólnodostępne PAP