O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kluczowe miejsca dla polskiego bezpieczeństwa. Szef BBN o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego

Jacek Siewiera, szef BBN powiedział w gdyńskim porcie, że kwestia infrastruktury krytycznej, w tym np. portów w Gdyni, Gdańsku i Świnoujściu jest kluczowa w przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Szef BBN Jacek Siewiera Fot. PAP/Adam Warżawa
Szef BBN Jacek Siewiera Fot. PAP/Adam Warżawa

Siewiera spotkał się w piątek z dziennikarzami na terenie Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Gdyni. Jak podkreślił podczas briefingu, ten terminal to obok podobnych instalacji w Gdańsku i Świnoujściu obiekty kluczowe dla bezpieczeństwa państwa polskiego.

"Port stanowi nie tylko zabezpieczenie gospodarcze, zabezpieczenie przemysłu czy zdolności infrastruktury transportowej w czasie pokoju (...) ale przede wszystkim port to część infrastruktury krytycznej, który w warunkach kryzysu czy wojny stanowi kluczowy zasób" - mówił Siewiera.

Jak zaznaczył, kwestia infrastruktury krytycznej to jeden z najważniejszych tematów, jakie prezydent Andrzej Duda poruszył w rekomendacjach do powstającej nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego. Rekomendacje do dokumentu prezydent przekazał w czwartek szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi i premierowi Donaldowi Tuskowi.

"To jeden z najważniejszych punktów - dotyczący rozwijania bałtyckiej infrastruktury krytycznej, bałtyckich portów" - ocenił Siewiera.

Jak wskazał, chodzi o głębokowodny terminal w Świnoujściu oraz porty w Gdańsku i Gdyni, które są m.in. kluczowe dla przyjmowania sojuszniczego wsparcia - w tym ciężkiego sprzętu - w razie zagrożenia.

Jak tłumaczył szef BBN, kluczowa jest nie tylko rozbudowa i zapewnienie bezpieczeństwa portów, ale także ich otoczenia. Siewiera podkreślił, że poza portami morskimi kluczowe jest także rozwijanie innej infrastruktury transportowej, w tym np. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Wszystkie te elementy składają się na taką pozamilitarną część strategii bezpieczeństwa narodowego. Znalazły one odzwierciedlenie w treści rekomendacji przekazanych prezesowi Rady Ministrów przez prezydenta" - zaznaczył.

Jak powiedział Siewiera, prezydenckie rekomendacji mają charakter jawny i zostały opublikowane m.in. na prezydenckich stronach internetowych. "Zostaną one też przetłumaczone na kilka języków i przedstawione naszym partnerom, regionalnym oraz najważniejszym sojusznikom" - zapowiedział, dodając, że zamierza przedstawić dokument partnerom z zagranicy już na szczycie NATO w Waszyngtonie w przyszłym tygodniu.

"Dla naszych krajowych potrzeb - te rekomendację będą stanowiły podstawę debaty, o której myślę w horyzoncie nadchodzących miesięcy, ostatniego roku prezydentury Andrzeja Dudy" - zapowiedział Siewiera. Jak zapowiedział, poszczególnym zagadnieniom z zakresu bezpieczeństwa państwa mają być poświęcone zaplanowane na następne miesiące debaty w BBN.

"Chcemy, aby opinia publiczna miała szerszy dostęp do tej wiedzy eksperckiej, na przykład w tak skomplikowanych kwestiach jak te dotyczące planowania wydatków publicznych w obszarze obronności - tak, by takie wydarzenia jak wczorajsze nie budziły, aż tak wielkich emocji" - dodał Siewiera.

W czwartek TV Republika opublikowała fragment dokumentu sugerującego, że w MON planowane lub rozważane jest ograniczenie w latach 2025-2028 wydatków na tzw. Centralne Plany Rzeczowe, w ramach których realizowana jest większość zakupów nowego sprzętu dla polskiego wojska; tego samego dnia MON zaprzeczyło tym doniesieniom.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Piotr Mirowicz
 

Zobacz także

  • Nowy szef Kancelarii Sejmu Marek Siwiec. Fot. PAP/Rafał Guz
    Nowy szef Kancelarii Sejmu Marek Siwiec. Fot. PAP/Rafał Guz

    Marek Siwiec nowym szefem Kancelarii Sejmu [SYLWETKA]

  • Gen. Dariusz Łukowski. Fot. PAP/	Tytus Żmijewski
    Gen. Dariusz Łukowski. Fot. PAP/ Tytus Żmijewski

    Były szef BBN nowym dyrektorem Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w MON

  • Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Leszek Szymański
    Władysław Kosiniak-Kamysz Fot. PAP/Leszek Szymański

    „Nieprawdziwe i niedopuszczalne”. Szef MON o słowach Sterczewskiego nt. śmierci sierż. Sitka

  • Zniszczony przez drona dach budynku mieszkalnego Fot. PAP/Wojtek Jargiło
    Zniszczony przez drona dach budynku mieszkalnego Fot. PAP/Wojtek Jargiło

    Nawrocki: oczekuję od premiera i rządu pełnej informacji nt. uszkodzonego domu w Wyrykach

Serwisy ogólnodostępne PAP