O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Macron domaga się szybszych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa Luwru

Prezydent Francji Emmanuel Macron domaga się szybszego podjęcia działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa Luwru - przekazała w środę rzeczniczka rządu Maud Bregeon. W niedzielę, 19 października, doszło do spektakularnej kradzieży ośmiu klejnotów koronnych z jednego z najsławniejszych muzeów na świecie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA
Prezydent Francji Emmanuel Macron. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

W środę zebrała się Rada Ministrów, której przewodniczy prezydent Francji.

Podczas spotkania rzeczniczka rządu Maud Bregeon powiadomiła, że „w Luwrze wprowadzane są środki bezpieczeństwa, ale (prezydent - PAP) poprosił, aby przyspieszono te prace”.

Ministra kultury Rachida Dati wystąpiła we wtorek w parlamencie, gdzie podała szczegóły dotyczące kradzieży i stanu zabezpieczeń w momencie tego czynu. Zapewniła, że zabezpieczenia wewnątrz muzeum zadziałały, ale przyznała, że brak środków bezpieczeństwa wokół muzeum pozwolił złodziejom podjechać ciężarówką z wysięgnikiem pod okno Luwru, od strony Sekwany.

Więcej

Turyści przed Luwrem Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Turyści przed Luwrem Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Luwr ponownie otwarty po zuchwałej kradzieży biżuterii

Dodała, że zbyt długo bezpieczeństwo dzieł sztuk nie było priorytetem. W ocenie Dati do tej pory interesowano się głownie dobrobytem odwiedzających.

Do kradzieży doszło w niedzielę. Złodzieje skradli z Galerie d'Apollon osiem bezcennych klejnotów, wśród których była tiara cesarzowej Eugenii (żony Napoleona III), ozdobiona ponad 1300 diamentów, oraz dwa naszyjniki. Sprawcy zgubili lub porzucili podczas ucieczki koronę cesarzowej Eugenii.

Złodzieje użyli podnośnika na ciężarówce, którym dostali się wprost do gmachu Luwru przez okno balkonowe. Użyli przecinarek, by wyjąć klejnoty z witryny. Dziennik „Le Parisien” podał, że dwóch sprawców, ubranych w kamizelki odblaskowe, udawało robotników. Przestępcy ustawili pachołki ostrzegawcze przy podnośniku. Policję zaalarmował jeden z przechodniów. Włamywacze odjechali na skuterach. Spektakularny rabunek trwał - według MSW - siedem minut. (PAP)

awm/ rtt/ ppa/

Zobacz także

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ
    Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ

    Prezydent Francji po rozmowach z Zełenskim. "We wstępnej fazie"

  • Spotkanie Zełenski-Macron w Pałacu Elizejskim, fot. PAP/EPA/AP POOL/CHRISTOPHE ENA / POOL
    Spotkanie Zełenski-Macron w Pałacu Elizejskim, fot. PAP/EPA/AP POOL/CHRISTOPHE ENA / POOL

    Zełenski spotkał się z prezydentem Macronem. Rozmawiali z wysłannikiem Trumpa [WIDEO]

  • Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym przedstawia nowy narodowy plan służby wojskowej Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA
    Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił przemówienie, w którym przedstawia nowy narodowy plan służby wojskowej Fot. PAP/EPA/THOMAS PADILLA

    Dobrowolna służba dla 18- i 19-latków. Macron ogłosił nowy program

  • Emmanuel Macron. Fot. EPA/TERESA SUAREZ / POOL
    Emmanuel Macron. Fot. EPA/TERESA SUAREZ / POOL

    Europejscy przywódcy na wideokonferencji koalicji chętnych obiecali rychłą pomoc finansową dla Kijowa

Serwisy ogólnodostępne PAP