O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Negocjacje Ukraina-Rosja w Watykanie? Ławrow zabrał głos. "Trochę to nieeleganckie"

Rozmowy w Watykanie nie byłyby eleganckim rozwiązaniem, ponieważ Rosja i Ukraina to kraje prawosławne - powiedział w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

Siergiej Ławrow, fot. PAP/EPA/AP POOL/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL
Siergiej Ławrow, fot. PAP/EPA/AP POOL/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

"Wyobraź sobie Watykan jako miejsce przeprowadzenia rozmów. No, powiedziałbym, że trochę to nieeleganckie, żeby prawosławne kraje omawiały na katolickiej ziemi sprawy dotyczące wyeliminowania pierwotnych przyczyn (wojny)" - oświadczył Ławrow.

Potwierdził, że odbędzie się kolejna rudna rozmów z Ukrainą, nie sprecyzował jednak, w którym kraju ani w jakim terminie.

Ławrow powiedział też, że po stronie rosyjskiej prace nad memorandum w sprawie przyszłych rozmów pokojowych są na "zaawansowanym poziomie".

Powtórzył, że Moskwa nie pozwoli, by rosyjskojęzyczni mieszkańcy Ukrainy pozostawali pod rządami "junty" prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rosja zarzuca Ukrainie, że obowiązują tam przepisy rzekomo dyskryminujące osoby rosyjskojęzyczne. Kijów odrzuca te oskarżenia.

Jak podkreśliła agencja Reutera, wypowiedź Ławrowa świadczy o tym, że Rosja podczas dowolnych rozmów pokojowych będzie wysuwać takie same żądania, co na samym początku inwazji na Ukrainę.

W czwartek agencja Bloomberga z powołaniem na źródła napisała, że Kreml nie jest zainteresowany rozmowami pokojowymi z Ukrainą, w które zaangażowałby się Watykan. Władze w Moskwie uważają, że najlepszym miejscem do prowadzenia dalszych negocjacji jest Turcja.(PAP)

ndz/ akl/ sma/

Zobacz także

  • Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER / POOL
    Prezydent USA Donald Trump. Fot. PAP/EPA/WILL OLIVER / POOL

    Trump: Iran poinformował nas, że jest „w stanie upadku”

  • Pakistański żołnierz, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/AKHTAR GULFAM
    Pakistański żołnierz, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/AKHTAR GULFAM

    „Oslo Wschodu” – Pakistan jako mediator w konflikcie między USA a Iranem

  • Donald Trump, fot. PAP/EPA/UPI POOL/AARON SCHWARTZ / POOL
    Donald Trump, fot. PAP/EPA/UPI POOL/AARON SCHWARTZ / POOL

    Vance w drodze na rozmowy do Pakistanu. Trump: spotkanie ustalone

  • Zniszczone budynki w mieście Tyr w Libanie, fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH
    Zniszczone budynki w mieście Tyr w Libanie, fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Prezydent Libanu zabrał głos ws. negocjacji. "Mam nadzieję, żu uda nam się uratować Liban"

Serwisy ogólnodostępne PAP