Kryzys na granicy. MON: białoruskie służby pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie

2021-11-16 07:56 aktualizacja: 2021-11-16, 14:30
Fot. Terytorialsi/ Twitter
Fot. Terytorialsi/ Twitter
Białoruskie służby pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie, by umożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy - napisało na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak podał szef resortu obrony, w nocy odbyło się wspólne umacnianie posterunków na przejściu granicznym w Kuźnicy. "Doskonała współpraca Wojska Polskiego i służb" - zaznaczył Mariusz Błaszczak. 

Po kilku godzinach MON opublikowało na swoim profilu na Twitterze krótki film, na którym widać, jak po białoruskiej stronie umundurowana postać czołga się w kierunku zasiek z drutu kolczastego znajdującego się na granicy. Osoba w mundurze przecina nożycami drut tworzący zaporę techniczną.

Film został opatrzony informacją: "Białoruskie służby pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie, by umożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy".

244 próby nielegalnego przekroczenia granicy

Jak przekazała dzisiaj na Twitterze Straż Graniczna, w poniedziałek odnotowano 244 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

"Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa" – podała SG na Twitterze.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,3 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Zatrzymano kolejnych "kurierów"

Jak poinformowała we wtorek rano podlaska policja, minionej doby funkcjonariusze zatrzymali pięciu kolejnych tzw. kurierów - dwóch Polaków, dwóch Ukraińców i obywatela Tadżykistanu - przewożących osoby nielegalnie przebywające w kraju. W autach zatrzymani przewozili łącznie dziesięć osób.

Do zatrzymań doszło podczas kontroli drogowych w miejscowości Olchowicze oraz w Orli, Olszewie i Dubnie - poinformował we wtorek rano rzecznik prasowy podlaskiej policji Tomasz Krupa.

W Olchowiczach policjanci próbowali zatrzymać do kontroli skodę, której kierowca zaczął uciekać, po kilku kilometrach stracił jednak panowanie nad autem, wjechał do rowu i uderzył w skarpę. Prowadzącym auto okazał się Ukrainiec, który przewoził czterech Syryjczyków.

W Orli policjanci zatrzymali do kontroli kolejnego obywatela Ukrainy, kierowcę skody, który - jak się przyznał - również jechał odebrać imigrantów. W pobliżu zatrzymano trzech Syryjczyków, których miał transportować. W Olszewie zatrzymano dwóch Polaków, którzy hondą przewozili obywatela Iranu. W Dubnie - obywatela Tadżykistanu, który toyotą przewoził dwóch Afgańczyków.

Od początku kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, policja zatrzymała w Podlaskiem blisko 280 tzw. kurierów w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy; przewozili oni łącznie 1147 osób, które wcześniej nielegalnie przekroczyły granicę z Białorusi do Polski.(PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

mmi/