Sondaż dla wPolityce.pl: 58 procent badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje

2021-11-16 19:11 aktualizacja: 2021-11-16, 19:50
Fot. PAP/Jerzy Baranowski
Fot. PAP/Jerzy Baranowski
58 proc. badanych uważa, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne, czyli odszkodowania za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II wojny światowej - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych.

Na pytanie, czy Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne za szkody i zbrodnie wyrządzone w czasie II Wojny Światowej, 38 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie tak, a 20 proc. raczej tak. W porównaniu z analogicznym badaniem z czerwca, oznacza to spadek zwolenników reparacji o 1 punkt procentowy.

Przeciwko wypłatom reparacji jest 24 proc. badanych (10 proc. zdecydowanie nie, 14 proc. raczej nie). W porównaniu z poprzednim badaniem odsetek osób przeciwnych reparacjom wzrósł o 6 punktów procentowych.

18 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie, co oznacza spadek o 23 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Z sondażu wynika także, że za reparacjami opowiadają się przede wszystkim wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Postulat ten popiera aż 84 proc. badanych w tej grupie, z kolei 10 proc. jest mu przeciwna.

Wśród wyborców Polski 2050 wskaźnik aprobaty wynosi 47 proc., a dezaprobaty - 30 proc. Natomiast wśród elektoratu Koalicji Obywatelskiej - 30 proc. popiera reparacje, a 45 proc. jest im przeciwna.

Badanie pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl zostało przeprowadzone metodą CAWI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1082 osób w dniach od 5 do 8 listopada tego roku. (PAP)

Autor: Daria Kania

kgr/