Prezydent Zeman wypisał się ze szpitala na własną prośbę

2021-11-25 15:37 aktualizacja: 2021-11-25, 19:35
Milosz Zeman, fot. PAP/MARTIN DIVISEK
Milosz Zeman, fot. PAP/MARTIN DIVISEK
Prezydent Czech Milosz Zeman został wypisany z Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze (CVN) na własną prośbę - poinformowała rzeczniczka CVN Jitka Zinke. Szefem państwa zaopiekuje się na Zamku w Lanach pod Pragą zespół medyczny z prywatnej firmy.

Zeman wypisał się ze szpitala na własną prośbę, a lekarze zastosowali się do jego decyzji, ale zalecili prezydentowi, aby kontynuował leczenie w placówce medycznej, pod nadzorem lekarza specjalisty.

Szpital CVN w komunikacie podkreślił, że Zeman chciał zakończyć hospitalizację i zająć się obowiązkami państwowymi. Odpowiedzialność za opiekę nad stanem zdrowia prezydenta przejęła prywatna firma Senior Home Group należąca do Penta Hospitals CZ.

Grupa finansowa Penta jest właścicielem 75 placówek medycznych w Polsce, w Czechach i na Słowacji. Centralny Szpital Wojskowy przekazał pełną dokumentację medyczną głowy państwa oraz zalecenia lekarzy.

W razie potrzeby CVN jest gotowa zapewnić prezydentowi zaplecze wyspecjalizowanej placówki medycznej oraz regularne ambulatoryjne badania lekarskie – napisała w komunikacie Zinke.

Przewodniczący kolegium lekarzy, które oceniało stan zdrowia Zemana, rektor Uniwersytetu Karola w Pradze Tomasz Zima poinformował media, że prezydentem będzie się opiekować przez 24 godziny na dobę zespół pięciu lub siedmiu pracowników medycznych.

W Zamku w Lanach, oficjalnej rezydencji czeskiej głowy państwa, położonym 35 km od Pragi, zostały przygotowane specjalne pomieszczenia.

10 października karetka przewiozła prezydenta do CVN w Pradze. Początkowo był na oddziale intensywnej opieki medycznej, następnie na oddziale rehabilitacyjnym. Po przeniesieniu do standardowego pokoju szpitalnego Zeman zaczął przyjmować gości, także wizyty związane z obowiązkami głowy państwa.

W CVN prezydent spędził 46 nocy. Według członka prezydenckiego konsylium, chirurga Pavla Pafka, który przed laty operował prezydenta Vaclava Havla i opiekował się nim, Zeman ma przewlekłą chorobę wątroby. Cierpi też na neuropatię nóg związaną z cukrzycą. Według zapowiedzi w piątek w Lanach prezydent mianuje nowego premiera, którym ma być Petr Fiala.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

js/